Czym jest dla nas Górny Śląsk? - to tytuł spotkania i konferencji dla młodych Górnoślązaków mieszkających w Niemczech. 27 lat temu Polska i Niemcy podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Województwo śląskie ma swój wkład w budowanie polsko-niemieckich stosunków: z regionem partnerskim – landem Nadrenią Północną-Westfalią – prowadzi współpracę na wielu polach. Wspólne Oświadczenie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy Województwem Śląskim (Rzeczpospolita Polska) a Krajem Nadrenią Północną-Westfalią (Republika Federalna Niemiec) zostało podpisane ponad 20 lat temu.

Młodzi i starsi Górnoślązacy są częścią (zachodniego) społeczeństwa niemieckiego od pokoleń. Zwłaszcza tzw. późni przesiedleńcy i ich potomkowie, urodzeni w Polsce lub utrzymujący bezpośrednie kontakty z Polakami za pośrednictwem swoich rodzin, tworzą żywy pomost między dwoma krajami i regionami.

Na spotkanie i dyskusję zaprasza Państwowe Muzeum Górnośląskie (Oberschlesisches Landesmuseum) w Ratingen w dniu 21 lipca 2018r. w godzinach od 14 do 18. W czasie spotkania będą szukane odpowiedzi na pytania m.in.: jaką rolę odgrywa dziś pochodzenie z Górnego Śląska? Czym obecnie wyróżnia się Górny Śląsk? Dlaczego interesujemy się w Niemczech historią Górnego Śląska i na co należy zwrócić uwagę w przyszłości?

Ponadto zostaną przedstawione aspekty historii Górnego Śląska i jego stosunków z Nadrenią Północną-Westfalią. Będzie można również wysłuchać wykładu instytucji partnerskiej na temat śląskiej tożsamości oraz zwiedzić wystawę w muzeum. Seminarium skierowane jest przede wszystkim do młody Górnoślązaków w wieku od 16 do 40 lat.

Jednodniowe Seminarium, Sobota, 21. lipca 2018, godz. 14-18 - Górny Śląsk łącz NRW i Polskę.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.oberschlesisches-landesmuseum.de .
Zameldowania i pytania do 30 czerwca proszę skierować do: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monika Moj

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.