Berlinale po raz 68. Kolejny sukces polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej. Tegoroczna 68 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Berlinale“ przyniosła twórcom polskiej kinematografii kolejny sukces. Srebrnego Niedźwiedzia - Grand Jury Prize zdobył film „Twarz“ w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Grand Jury Prize jest drugą co do ważności nagrodą festiwalu.

Film Małgorzaty Szumowskiej jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wyniku wypadku. Główny bohater Jacek, któremu jako pierwszemu w Polsce przeszczepiono twarz, po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej wioski. Ponieważ mieszkańcy nie wiedzą jak go traktować, staje się dla nich kimś obcym.

Małgorzata Szumowska jest laureatką berlińskiego Festiwalu po raz drugi. W roku 2015 zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za film „Body/ Ciało”. Polscy twórcy są na „Berlinale” nagradzani już czwarty raz z rzędu. W 2016 roku z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz filmu „Zjednoczone Stany Miłości”, wyjechał Tomasz Wasilewski, a w ubiegłym roku Srebrnego Niedźwiedzia za film „Pokot” otrzymała Agnieszka Holland.

Festiwal „Berlinale” jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Europie i na świecie.

„Dziękuję za tę nagrodę. Jest ona szczególnie ważna, bo nasz film odnosi się do współczesności i pokazuje problemy ważne nie tylko w moim kraju, ale też w całej Europie” – powiedziała reżyserka, odbierając srebrną statuetkę.

Claudia Daniel

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.