Europejska Nagroda Karola Wielkiego dla Młodzieży w tym roku przyznana została polskiemu projektowi "Worcation". We wtorek  8. maja br. w Sali Koronacyjnej Ratusza w Aachen tę prestiżową nagrodę. odebrała grupa młodzieży projektu "Worcation" z Polski. Grupa „Worcation” pracuje od lat nad historię niemieckiego obozu jenieckiego po obu stronach Nysy. Co roku grupa zaprasza młode kobiety i mężczyzn z całej Europy. Różne narodowości wspólnie badają losy więźniów obozu. Według jury w Akwizgranie połączenie zrozumienia i porozumienia ponad przeszłością jest wzorowe i młodzi ludzie promują tym samym ideę europejskości.

Drugą nagrodę przyznano w tym roku do projektowi „Juvenilia” z Włoch, który zachęca młodych Europejczyków do wspólnych wizyt w operze, które to ukazują europejską kulturę. Na trzecim miejscu uplasowała się książka z Malty opowiadająca o marzeniach i nadziejach uchodźców oraz zwalczaniu rosnącej w Europie ksenofobii.

W konkursie zwycięzcą z Niemiec jest projekt społeczny zainicjowany przez Verenę Riedmüller "CUBE. Twoje spojrzenie w Europie". Projekt ten chce dać młodym kobietom i mężczyznom większy udział w życiu politycznym w Europie, których pomysły polityczne zbierane są w ogólnoeuropejskich warsztatach. Szczególną uwagę zwraca się na zaangażowanie młodych migrantów i osób ze środowisk w niekorzystnej sytuacji społecznej. Ich pomysły są rejestrowane jako filmy wideo, a następnie zostaną zakotwiczone w instytucjach europejskich poprzez utworzenie lobby młodzieżowego.

Liczne aplikacje z całej Europy - Łącznie otrzymano 324 wnioski z 28 krajów europejskich, w tym 44 z samych Niemiec. Nagroda Młodzieżowa Karola Wielkiego przyznawana jest przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Przewodniczącego Fundacji Nagrody Karola Wielkiego - nagroda łącznie wynosi 15 000 euro.

Redakcja Polonia Viva

Quelle: WDR, Karlspreisstiftung, Presseamt Stadt Aachen

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.