Ponad 5 lat minęło od pierwszej imprezy zorganizowanej przez środowisko związane z Pol-Cafe. Było to uczczenie Międzynarodowego Święta Przytulania. Polonusi  przytulali wówczas w centrum Essen przypadkowych przechodniów. Był to również początek działalności polonijnego portalu internetowego Pol Cafe.

Z okazji 5 lat od tamtego momentu Pol Cafe zaprosiło Polonusów do restauracji Gdańska w Oberhausen na wspólne obchody 5 lecia działalności. Przybyło około 30 osób, w tym dwa, wielkie pluszowe misie. Również, podobnie jak pieć lat wczesniej było to w Dniu Przytulania. Najpierw przytulano się nawzajem, a później wyściskano gości Gdańskiej. Następnie orszak Polonusów z transparentami z napisem "Darmowe Uściski" pomaszerował przez całe stare miasto w Oberhausen. Wchodzili do mijanych restauracji i tam wszystkch przytulali, budząc tym powszechną radość. Cała akcja trwała od  godziny 14 do 16. Skromnie oszacować można, ze w tym czasie uściskano około 200 osó.  W przytulanie zaangazowali się również aktorzy, działającego przy Gdańskiej polskiego amatorskiego teatru oraz sami właściciele tej kultowej restauracji.

Publiczne uściski jako pierwszy rozdawał Juan Mann w 2004 r., kiedy rozczarował się faktem, że nikt nie przyszedł przywitać go na lotnisku. Stanął na środku skrzyżowania w Sydney z kartką z napisem „Free Hugs” (darmowe uściski). Jego akcja została sfilmowana amatorską kamerą i wstawiona na YouTube.

Od tego czasu każdego roku publicznie ściskają się już niemal na całym świecie.

Leonard Paszek

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.