Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już od 26. lat z początkiem roku gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) na cele charytatywne doposażenia szpitali w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci. W tym roku 14 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 26 nie tylko w Polsce ale też na wszystkich kontynentach. W Niemczech Polonia organizuje Finał WOŚP m.n. w Oberhausen, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie, Darmstadt i Frankfurcie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat jest uznawana za organizację o największym zaufaniu społecznym w Polsce i wśród Polonii.

W 26 Finale WOŚP skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest fundacją o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Fundacja ta została założona w Warszawie 2 marca 1993 a Prezesem Zarządu jest niezwykle popularny charyzmatyczny Jurek Owsiak.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe.

W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast (a także wsi) prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

W poprzednim roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) kwestowała na rzecz ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom – zebrano rekordowo 105 570 801 złotych t.j. około 26,5 mln €!

Życząc Fundacji WOŚP pobicia zeszłorocznego rekordu kwesty pozdrawiamy Jurka Owsiaka i wszystkie Sztaby WOŚP jego zawołaniem: Sie ma !

Wiesław Lewicki

 

 

 

 

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.