Festiwal33

Obchody podwójnego jubileuszu 25. Rock&Chanson Festiwal oraz 30-lecie Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica e.V. rozpoczęły się w piątek 17 listopada 2017r. w Kolonii. W uroczystościach wzięło udział wielu polityków, muzyków i ludzi kultury m.in. Konsul generalny RP w Kolonii Jan Sobaczak oraz konsul Andrzej Dusziński, konsul generalny Francji w Düsseldorfie Vincent Muller, członek parlamentu krajowego Nadrenii Północnej-Westfalii Werner Jostmeier oraz przedstawiciel PPA Bogusław Sobczuk.

Jubileuszowy festiwal otworzyła tradycyjnie melodia „Polskie drogi” w wykonaniu przewodniczącego jury Tomasza Glanca. Następnie, swoje wokalne możliwości prezentowali na scenie podczas konkursu „Młode Talenty” debiutujący wokaliści. Zgromadzona w ratuszowej Sali Köln-Porz publiczność mogła wsłuchiwać się w repertuar, który zaprezentowali młodzi muzycy w Polski, Niemiec oraz Francji. Po dwóch z każdego kraju.

Po przerwie międzynarodowe jury ogłosiło werdykt. Pierwsze miejsce zdobył niemiecki duet „byebye” czyli Oliver Haas und Tim Ludwig. Drugie miejsce przyznano Julicie Wawreszuk - młodej piosenkarce z Polski. Tłumacząc się 25-leciem festiwalu jury przyznało spontanicznie trzecią nagrodę, którą uhonorowali przedstawicielkę Francji Vanine de Franco. Publiczność najwięcej głosów oddała na grupę „byebye”. Duet z Lipska bardzo ucieszył się z podwójnej nagrody.

- Jesteśmy pod wielki wrażeniem. Kiedy jechaliśmy do Kolonii, nawet nam się nie śniło, że możemy wygrać chociaż jedną nagrodę, ponieważ konkurencja była z najwyższej pułki. Teraz trzymamy w ręku dwie nagrody. To niewiarygodne – mówi Oliver Haas i dodaje – jesteśmy nie tylko pod wrażeniem zdobycia podwójnej nagrody, ale również całego festiwalu, a przede wszystkim jesteśmy zachwyceni profesjonalizmem i ogromną gościnnością organizatorów. Życzymy Polonice co najmniej kolejnych 30 lat.

Festiwal44Po przyznaniu nagród na scenie pojawiła się Kasia Moś. Polska piosenkarka oraz uczestniczka tegorocznego konkursu Piosenki Eurowizji zaśpiewała swoje największe przeboje.

Gwiazdą piątkowego koncertu był Maciej Maleńczuk. Od pierwszej minuty swojego występu podbił serca publiczności w Kolonii. Ale to nie koniec muzycznych atrakcji podczas 25. Rock&Chanson Festiwalu w Kolonii.

W sobotni wieczór odbył się koncert galowy. Wystąpiły same gwiazdy! Na scenie zobaczyliśmy znaną francuską wokalistę i komediantkę Lou Volt, swingowy zespół z Niemiec „The Airlettes” i prawdziwą współczesną diwę polskiej sceny muzycznej Justynę Steczkowską.

W ostatnim dniu 19 listopada odbyła się uroczystość z okazji obchodów 30-lecia istnienia polsko-niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica e.V. w pomieszczeniach ówczesnego Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji, które obecnie przynależy do Konsulatu Generalnego RP w Kolonii.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście sponsorzy i członkowie Towarzystwa Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się przemowami, przypomniniem 30-letniej historii Polonici w Kolonii oraz życzeniami dla jubileatów. W mowie okolicznościowej Konsul Generalny podziękował za trud włożony przez członków w organizację festiwalu oraz za upowszechnianie polskiej kultury muzycznej wśród odbiorców niemieckich poprzez włączenie w festiwal artystów pochodzących z Niemiec i Francji.  

W drugiej części, czyli w programie artystycznym wystąpili laureaci i uczestnicy Konkursu Młodych Talentów. Uroczystym zwieńczeniem obchodów 30-lecia był koncert Magdy Umer. Podczas występu artystka zaśpiewała piękne i niezapomniane utwory, które m.in.dla niej napisała Agnieszka Osiecka.

Rock&Chanson Festiwal jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w całych Niemczech, gdzie młodzi i doświadczeni artyści z Polski, Niemiec i Francji w ideę Trójkąta Weimarskiego wspólnie występują na jednej scenie i tym samym przyczyniają się do zbliżenia oraz wzmocnienia więzi tych trzech państw.

Niewątpliwie organizatorom udaje się od lat doprowadzić do wymiany kulturalnej na najwyższym stopniu. Rock&Chanson Festiwal przyciąga każdego roku międzynarodową publiczność do Kolonii.

Od kilku lat Polonicą zarządzają przewodniczący Zbigniew Kossak von Glowczewski , wiceprzewodnicząca Monika Moj oraz skarbnik Maria Chmielarz. Pomimo, że festiwal ma już 25-letnią tradycję, to jego organizacja jest wciąż dla członków Towarzystwa Polonica wielkim wyzwaniem. Projekt powstaje kosztem ogromnego nakładu pracy społecznej – tłumaczy zarząd.

Zgodnie przyznają, że z dumą patrzą na swój Rock&Chanson Festiwal, który już dawno osiągnął popularność poza granicami Niemiec, o czym świadczy obecność przedstawicieli niemieckich i zagranicznych mediów podczas festiwali.

Charakter i ważność imprezy podkreślają również jej patrony. Od lat festiwal odbywa się pod patronem Nadburmistrz Kolonii Pani Henriette Reker, ze strony francuskiej Konsula Generalnego Vincenta Mullera oraz Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii Pana Jana Sobczaka.

Ćwierć wieku to wspaniała rocznica uwidaczniająca znaczenie i wagę festiwalu. Pierwszą gwiazdą zaproszoną przez Niemiecko – Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonica e.V” nad Ren był Marek Grechuta. Potem w Kolonii gościli m. in. Dorota Stalińska, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Edyta Geppert, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Katarzyna Skrzynecka, Kayah, Mariusz Lubomski, Joanna Liszowska, Stan Borys, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Zakopower, Raz Dwa Trzy, Urszula, Patrycja Markowska, Michał Szpk, Stanisław Soyka, Rosenstolz, Götz Alsmann oraz Ute Lemper.

Monika Moj 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.