Każdego roku w czasie adwentu place i uliczki wokół Aachen City ślnią blaskiem jasnych świateł i kolorów, zachwycają różnorodnością dźwięków i uwodzicielskich świątecznych zapachów. Świątecznnie i magicznie przystrojone kioski tworzą urocze bożonarodzeniowe miasteczko, które co roku zachwyca odwiedzających dzieci i starszych zarówno z okolic Aachen jak i z przygranichej Belgii i Holandii. Różnorodna oferta szlachetnych i oryginalnych precjozów sprawia, że każdy coś dla siebie znajdzie i ​​ spełnią małe się i większe życzenia. Nic więc dziwnego, że świąteczny rynek w Aachen już dawno stał się absolutną "koniecznością" dla wszystkich fanów Akwizgranu, a przede wszystkim Polaków, bo język polski słychać na każdym kiermaszowym stoisku.

Aacheński kiermasz jest popularny daleko poza granicami regionu z wyjątkowo rodzinnej atmosfery: na „Bożego Narodzeniowym Rynku”  w  Aachen można spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, kolegami, a także podczas przerwy obiadowej lub po godzinach pracy, przez cały tydzień oraz w weekend. Karuzela i „Diabelski młyn” są niemałą atrakcją i oczywiście obowiązkowym punktem dla dzieci, a grzane wino dla dorosłych. O wszystkich porach dnia bardzo popularne są placki ziemniaczane - oczywiście aacheżskie pierniki i inne wypieki świąteczne, domina, przyprawione herbatniki i chleby z marcepanu są exportowane z  Aachen na cały świat. Jednak na świątecznym kiermaszu w Akwizgranie, świeżo pieczone z blachy smakują wyjątkowo wybornie.

Około 1,5 miliona odwiedzających rocznie pokazuje dumny rekord organizatorów - w tym wspomnianych już gości z Holandii, Belgii, Francji i Anglii. Nic dziwnego, bo kiermasz świąteczny w Aachen jest jednym z największych i najpiękniejszych kiermaszów w Niemczech.

Tradycja bożonarodzeniowego kiermaszu sięga lat siedemdziesiątych. Początkowo kiermasz zlokalizowany był wokół Elisenbrunnen a następnie rozszerzył się na rynek, Katschhof i przyległe uliczki. W ostatnich latach  rośnie  nie tylko liczba odwiedzających świąteczny kiermasz, ale corocznie wzrasta też liczba wystawcó i oferentów.

Z roku na rok wzrasta też  liczba kulinarnych przysmaków i rękodzieł - ręcznie wytwarzanych skarbów. Odwiedzającym nieoszczędzono więc rozterki wyboru,  ale to także ona przyciąga poraz kolejny do kolorowych straganów i świątecznych pachnących przysmakami budek.

Nie należy jednak poświęcać zbyt wiele czasu na refleksję. Ponieważ im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym bliżej końca świątecznego jarmarku. Jeszcze zanim siądziemy w domu przy stole z prezentami w Wigilię Bożego Narodzenia, w Aachen świąteczny kiermasz zamknie drzwi aż do następnego adwentu.

Quelle: imago/Reporters

Informacja Turystyczna:

aachen tourist service e.v.
Friedrich-Wilhelm-Platz
52062 Aachen
(02 41) 1 80 29 60 fon
(02 41) 1 80 29 30 fax
www.aachen-tourist.de

Organizator:

MAC - Märkte & Aktionskreis City e.V.
Theaterstraße 65
52062 Aachen
(02 41) 2 51 41 fon
(02 41) 2 99 06 fax
www.aachenweihnachtsmarkt.de
 
Quelle: http://www.weihnachtsmarkt-deutschland.de

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.