„Zuzanna Ginczanka – rozkwit literatury pisanej przez kobiety w dwudziestoleciu międzywojennym”, to kolejny wykład UTP (uniwersytet Trzeciego Pokolenia), który wygłosi dr Agata Araszkiewicz w dniu 17.11.2017 o godz. 18.00 (z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki).

Zuzanna Ginczanka – rozkwit literatury pisanej przez kobiety w dwudziestoleciu międzywojennym
Zuzanna Ginczanka, poetka zapomniana i niedoceniona jest literacką ikoną rożnorodności epoki międzywojennej. Polska autorka żydowskiego pochodzenia była gwiazdą cyganerii artystycznej, nim wojna i Holokaust przecięły tragicznie jej biografię. Jej wizyjna, magnetyczna poezja zapisująca zmagania z problemami tożsamosci, emancypacji i kulturowej asymilacji jest dzisiaj niezwykłym wyrazem oporu wobec wykluczających matryc kultury i anihilujących mechanizmów historii. Pokażemy jej twórczośc na tle epoki estetycznej rewolucji tworzonej przez kobiety piszące lat 30-tych. Rekonstrukcja recepcji – rozbiająca się na dwa okresy: powojenny i po 1989 roku – pokaże nam jak łatwo z różnorodności zrobić obcość i do jakiego stopnia literacka supścizna kobiet pozostaje nieprzyswajalnym świadectwem.

Dr Agata Araszkiewicz, pisarka, dziennikarka- Bruksela
Agata Araszkiewicz – doktor nauk humanistycznych, historyczka literatury, krytyczka sztuki, tłumaczka pism Luce Irigaray, felietonistka „Czasu Kultury”, działaczka feministyczna. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Pracę doktorską zaczęła pisać po polsku u prof. Marii Janion w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a obroniła po francusku u prof. Anne Berger na pierwszym z założonych w Europie przez prof. Hélène Cixous Centrum Studiów Kobiecych i Genderowych (Centre d’Etudes Féminines et de Genre). Wykładała na gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka rozpraw z dziedziny feministycznej filozofii i krytyki literackiej, a także tekstów o sztuce publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach, pracach zbiorowych i katalogach wystaw. Opublikowała monografię „Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki” (2001), a także zbiór esejów „Nawiedzani przez dym” (2012) oraz książkę „Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym” (2014) (pierwotnie książka została wydana po francusku „La révolution oubliée. L’émergence de l’écriture féminie dans l’entre-deux-guerres polonais”). Opracowała i opatrzyła posłowiem tomik poezji Zuzanny Ginczanki „Mądrość jak rozkosz” (2017). Ma status badaczki stowarzyszonej z Laboratoire d’études de genre et de sexualité (UMR LEGS) CNRS/ Paris 8/ Paris Ouest. Jest też liderką belgijskiego Kongresu Kobiet oraz wsp

Po wykładzie ok. godz. 19.30
W ramch Galerii UTP swoje prace przedstawi JOLENTA Dorszewska Pötting (www.jolenta.de)
Wprowadzenie: dr Piotr Olszówka

Miejsce: Humboldt-Universität zu Berlin, Unter den Linden 6, sala 2094
Po wykładzie będzie okazja do rozmów przy lampce wina i preclach.
Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Życzymy dużo przyjemności.
Rada Programowa UTP

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.