Po 8 latach intensywnych przygotowań udał się w ramach ochodów 25 lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedźtwie wydac pierwszy wspólny podręcznik historii Europa – nasza historia.

22 czwerca 2016  w europejskiej polsko-niemieckiej szkole w Berlinie – Robert Jungk Oberschule ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Witold Waszczykowski i Frank-Walter Steinmeier prezentowali  wspólny 256-stronnicowy podręcznik nauki historii.  Minister Steinmeier podziękował w swoim wystąpieniu za „odważną walkę polskich stoczniowców w Gdańsku, za gotowość Polaków do okazania Niemcom zaufania” oraz za niezliczone kontakty międzyludzkie „niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi w Warszawie i Berlinie”. Podkreślił przy tym, że  Polacy i Niemcy „stali się tym, o czym marzył Willy Brandt  - dobrymi sąsiadami”.
Minister Waszczykowski stwierdził, ze nowy podrecznik  historii "ułatwi dialog, pozwoli uwolnić się od stereotypów i nauczy większej tolerancji", ponieważ "od teraz polscy i niemieccy uczniowie będą poznawać wspólną historię".
"Ten innowacyjny podręcznik jest czymś znacznie więcej niż historycznym spojrzeniem na Europę. Jest też efektem długiego procesu, który pokazuje, jak wspólny podręcznik szkolny może odzwierciedlać różne narracje, interpretacje i podejścia dydaktyczne "– mówił podczas prezentacji  Güntera Baaske, minister oświaty Brandenburgii, a premier tego landu i pełnomocnik rządu federalnego ds. relacji z Polską - Dietmar Woidke wspomniał o „cudzie normalności” między naszymi krajami.
Od 2008 roku  intensywnie pracowała powołana przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa składająca sie się z przedstawicieli środowisk naukowych i instytucji rządowych obu państw. W 2012 roku wyłoniono wydawnictwa odpowiedzialne za realizację tego projektu - wersji językowej polskiej - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne i niemieckiej - Eduversum GmbH. Rada Zarządzająca koordynująca projekt kierowana jest po niemieckiej przez Ministra Oświaty Brandenburgii Güntera Baaske, a po polskiej stronie przez Wiceminister Edukacji Narodowej Ewę Dudek. Natomiast Rada Ekspertów pracujących nad projektem, kierowana jest po niemieckiej  stronie przez profesora Michaela G. Müllera z Uniwersytetu w Halle-Wittenberdze, a po polskiej stronie przez profesora Roberta Trabę z CBH PAN.

Już od roku szkolnego 2016/17 uczniowie w Niemczech i Polsce mogą uczyć się z nowego podręcznika do historii „Europa – nasza historia” wydawanego w języku polskim i niemieckim. Przy czym zawartość merytoryczna – treśc, a także szata graficzna obu wersji jest taka sama. Podrecznik "Europa – nasza historia" przeznaczony jest dla uczniow wszystkich szkól – gimnazjum i pierwszej klasy liceum w Polsce, a w Niemczech od klasy 5 do 10. Prekursorem polsko- niemieckiego podrecznika historii byla podobna publikacja wydana po francusku. Cały projekt współfinansują rządy obydwu krajów. Tworcy polskiego projektu podkreslaja, że  „Europa – nasza historia” nie jest podręcznikiem uzupełniającym lecz normalnym podręcznikiem odpowiadającym programom nauczania w obu krajach.. Do 2018 roku mają ukazać się następne trzy tomy obejmujące okres do politycznego przełomu w latach 1989-1990. Całość ma obejmować pięć epok historycznych – od starożytności do początków XXI wieku. Pierwszy tom „Europa – nasza historia” dotyczy epoki od pradziejów do późnego średniowiecza. W całej publikacji poszczególne rozdziały historii rozpatrywane są z polsko-niemieckiej perspektywy, w kontekście dziejów Europy i świata.
"Pierwszy tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii jest symbolem  dialogu wykraczającego daleko poza granice Polski i Niemiec" – mówił podczas prezentacji w Robert Jungk Oberschule - Eckhardt Fuchs, dyrektor Instytutu im. Georga-Eckerta, naukowy koordynator projektu z niemieckiej strony. Projekt wspólnego polsko – niemieckiego podręcznika ma olbrzymie znaczenie dla przyszłych stosunków polsko-niemieckich nie tylko na płaszczyźnie oświatowej, ale także politycznej.

Dyrektor europejskiej polskio– niemieckiej szkoły w Berlinie pan Knaack podkreśla, że zawsze chętnie jest współorganizatorem tego typu imprez zbliżajżcych nasze kraje, ponieważ sama w sobie Robert Jungk Oberschule jest nie tylko symbolem, ale praktycznym przykladem udanych wzajemnych inicjatyw polsko-niemieckich. Uważa, że Europa nasza historia będzie szczególnie pomocny pracujacym w prowadzonej przez niego szkole, nauczycielom historii, ktora tutaj jest także wykladana w języku polskim.

Ewa Kampes  - dryektor niemiecko-polskiej szkoły podstawowej Katharina-Heinroth-Grundschule i wiceprzewodnicząca Polskiej Rady w Berlinie - Małgorzata Tuszyńska – podkreślały, że taki podręcznik jest wielkikm ułatwieniem pracy zarówno dla nauczyciela historii jak i ucznia. Do tej pory musiały przygotowywać materiały na każdą lekację historii z róznych podręczników, najcześciej rozdawały je w postaci luźnych kopii uczniom. Uczeń musi mieć podręcznik , na którym moze sie oprzeć podczas nauki w domu, do którego ma zaufanie i w każdej chwili może wrocić, gdy zapomnij wcześniejsze wiadomości – fachowo podsumowały obie nauczycielki od lat zasłużone dla polskiej oświaty w Berlinie.

Nie bez powodu na okładce książki Europa – nasza historia znalazla sie mozaika z VI wieku naszej ery przedstawiająca bizantyjską cesarzową Teodorę z bazyliki św. Witalisa w Rawennie, symbolizującą wspólne korzenie zachodniej i wschodniej Europy.  Dokładnie tak samo jak projekt Europa – nasza historia, który łaczy polską i niemiecką historię.


Agata Lewandowski

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.