Profesor Wojciech Pluskiewicz, inicjator domu dla osób starszych SeniorPlus w Zbrosławicach koło Gliwic potwierdza, że zarówno w Niemczech jak i w Polsce domy opieki, rezydencje dla seniorów jak i domy spokojnej starości rosną jak grzyby po deszczu. Społeczeństwo się starzeje a powszechna kiedyś rodzina wielopokoleniowa z powodu stylu i tempa życia oraz rozwoju medycyny absolutnie wychodzi z mody. Z drugiej strony średnia długość życia jest coraz wyższa i każdy stanie kiedyś przed pytaniem ”co dalej seniorze”. Dla osób pochodzących z Polski jawi się alternatywa powrotu do korzeni, czyli spędzenia jesieni życia w kaju, w którym się urodzili. Standarty dawno się już wyrównały, a może właśnie w Polsce oferta jest ciekawsza?

Profesor Wojciech Pluskiewicz podkreśla, że jego inwestycja różnić się będzie zasadniczo od Domu Opieki Społecznej. W takich standartowych domach z reguły zakwaterowanie znajdują osoby wymagające stałej opieki. W rozmowie prof. Wojciech Pluskiewicz z pasją mówi o swojej wyjątkowej inwestycji SeniorPlus i potwierdza, że „w naszym domu także będzie miejsce dla osób potrzebujących stałej opieki, ale większość, bo 38 mieszkańców znajdzie swoje miejsce w samodzielnych mieszkaniach i apartamentach. Różnica polega na tym, że w domu SeniorPlus nasi Goście uzyskują wyjątkowe miejsce do życia. „Zapraszamy osoby, które chcą nadal prowadzić aktywne życie i decydować o swoich losach. Jesień życia nie powinna sprowadzać się tylko do standartowych czynności życiowych, nasi Seniorzy zasługują na coś więcej. Stąd przygotowaliśmy 16 mieszkań jednoosobowych, w których mamy także aneks kuchenny. Dla małżeństw przeznaczono 8 mieszkań dwupokojowych z loggiami. Dysponujemy także trzema mieszkaniami o podwyższonym standardzie.”

„Mieszkańcy SeniorPlus mają zapewnioną całodobową opiekę wysoko wykwalifikowanego personelu” mówi profesor Wojciech Pluskiewicz „tu w Zbrosławicach tworzymy wyjątkowe miejsce, w którym starsi, ale nadal aktywni ludzie będą mogli w poczuciu bezpieczeństwa realizować swe pasje, a w razie potrzeby korzystając z systemu przywoławczego wezwać pomocy. Przygotowaliśmy dla nich wiele wspólnych pomieszczeń m.n. pokoje pobytu dziennego, bibliotekę, rehabilitację, gabinet terapii zajęciowej, gabinet kosmetyczno-fryzjerski, kaplicę oraz dwa duże tarasy o ekspozycji południowo-zachodniej” i dodaje, że „wewnątrz objektu znajduje się wypoczynkowy ogród”.

Założeniem Domu SeniorPlus jest, że każdy mieszkaniec ma pełną opiekę, w tym utrzymanie czystości oraz całodobowe wyżywienie. Mieszkańcy apartamentów będą mogli w każdej chwili zrezygnować z wyżywienia wspólnego na rzecz samodzielnie przyrządzanych potraw.

Dom SeniorPlus stawia na radość życia, na rozwój wlasnych zainteresowań i przez to jest kontrastem do powszechnie stosowanych standartów. „Zapraszamy przede wszystkim aktywne osoby starsze, które chcą nadal aktywnie żyć, podróżować, uprawiać ulubione sporty itd. Do ich dyspozycji stoi obszerny parking, a bliskość miast aglomeracji śląskiej stwarza gwarancję, że każdy dzień spędzony w towarzystwie innych, ciekawych życia ludzi będzie spełniony i radosny. A gdy po latach pogodnego życia w SeniorPlus ich stan zdrowia ulegnie pogorszeniu zawsze będą mogli liczyć na objęcie bardziej aktywną opieką w pawilonie opiekuńczym”- dodaje profesor Wojciech Pluskiewicz.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt do przemyślenia to znaczy koszty. Otóż opieka nad seniorami w Niemczech jest bardzo kosztowna. Przyjmując, że za pobyt w najtańszym tego typu objekcie o najniższym standardzie trzeba w Niemczech zapłacić ok. 1600 euro miesięcznie, to pobyt miesięczny w domu SeniorPlus w pokoju opiekuńczym kosztuje połowę mniej!

Warto się więc nad tą propozycją zastanawić....

 

Roma Stacherska

Foto: Fotolia, SeniorenPlus

Pełne informacje na www.seniorplus.com.pl oraz pod telefonem 0048 577 042 850.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.