Kolejny wykład UTP, który wygłosi Dr Stanisław Bajtlik  Co to jest czas- odbędzie się 13.10.2017 o godz. 18.00 (z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki). Dr Stanisław Bajtlik zajmuje się popularyzacją nauki. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki Kosmiczny alfabet. Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach. Jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki.
Wykład: Co to jest czas
Wszyscy posługujemy się czasem. Tymczasem nie istnieje jego definicja. Od starożytności ludzie biedzili się z jego zrozumieniem. Najwięksi fizycy probowali zrozumieć dlaczego zawsze płynie w jednym kierunku. O tym, czym jest czas w fizyce, filozofii, psychologii, sztuce i w życiu codziennym, a także o jego mierzeniu będzie ten wykład. Nie obejdzie się bez przedstawienia rewolucyjnych zmian w poglądach na to, czym jest czas, wprowadzonych przez Einsteina. Omówimy też kosmiczne skale czasowe.
Po wykładzie ok. godz. 19.30
W ramch Galerii UTP swoje prace przedstawi Lila Karbowska. www.Lilakarbowska.de
Wprowadzenie: prof. UAM dr hab. Brigitta Helbig- Mischewski.
Miejsce: Humboldt-Universität zu Berlin, Unter den Linden 6, sala 2094
Po wykładzie będzie okazja do rozmów przy lampce wina i preclach.
Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Życzymy dużo przyjemności.
Rada Programowa UTP

Redakcja Polonia Viva

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.