W budowaniu stosunków polsko - niemieckich dostrzega się polityczną siłę w moralności i wartościach chrześcijańskich zarówno niemieckiego, jak i polskiego kościoła. W przeszłości dokonano wiele znaków pojednania na najwyższych szczeblach, jak Helmut Kohl obejmujący Tadeusza Mazowieckiego na znak pokoju na mszy św. w Krzyżowej czy uklękniecie Willy Brandta przed pomnikiem Warszawskiego Getta. Tym razem moment przekazania z niemieckich  „kamieni pamięci” do budowanego Centrum Pamięci w Oświęcimiu stanowi przykład oddolnego zaangażowania się zarówno kościoła, jak i zwykłych obywateli niemieckich.
W dniu 15 czerwca w symbolicznym miejscu pamięci przy Gedaechnis Kirche Berlin na ręce byłego Prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka – nota bene inicjatora fundacji „Bliżej człowieka”- odbył się akt wręczenia fragmentu kamienia pochodzącego z ruin zniszczonej fasady wieży kościoła Kaiser Wilhelm Kirche  na którym widnieje napis „Vater vergib” oraz z Berliner Dom z napisem „PAX”.
Uroczystość miała podniosły i emocjonalny charakter, w której uczestniczyła w większości młodzież mająca za sobą odwiedziny hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wspomnienia młodzieży z odbytej wycieczki wywołały tak silne przeżycia, że jedna z uczestniczek zemdlała, a głos księdza Martina Germera załamał się w momencie odczytywania listu byłego więźnia KZ dr. Janusza Młynarskiego. Była wspólna modlitwa o pokój i przebaczenie, a nastrój uroczystości podniósł towarzyszący chór dziecięcy „Cantores minores” ze szkoły Ewangelickiej dzielnicy Charlottenburg pod kierunkiem Gerharda Oppelt.
Końcowym aktem było przekazanie zabytkowego kamienia pamięci byłemu Prezydentowi Oświęcimia Janusza Marszałka, który ma symbolizować znak pokoju i pojednania  pomiędzy polskimi i niemieckimi narodami.  W uroczystości udział wzięli; ksiądz Martin Germer z Ewangelische Kaiser – Wilhelm- Gedeachnis Kirche, prepozyt Ewangelickiego kościoła Brandeburgii– Friederike v. Kirschbach. 

Krystyna Koziewicz - Berlin

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.