Dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego (DPI) w Darmstadt, Prof. Dr. Dieter Bingen w dniu 29 sierpnia 2017 r. w Gdańsku został odznaczony "Medalem Wdzięczności" Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Medal został wręczony przez byłego przewodniczącego Solidarności i pierwszego prezydenta wybranego w wölnych wyborach Lecha Wałęsę.

Dyrektor ECS, Basil Kerski podczas uroczystości powiedział: "Prof. Dieter Bingen otrzymuje dzisiaj odznaczenie za swoją działalność naukową w latach osiemdziesiątych. Był jednym z niewielu politologów, którzy systematycznie studiowali historię Solidarności i z empatią śledziłi sytuację w naszym kraju. Stał on po stronie polskiego społeczeństwa i Solidarności, nawet w czasach trudnych po wprowadzeniu stanu wojennego".

"Filozofia Solidarności była bowiem prosta: nie możesz wytrzymać ucisku? Więc poproś, a otrzymasz pomoc. Trzeba było poprosić wszystkich Polaków w Europie, a nawet na świecie! I dzięki temu, a także dzięki Twojej pomocy udało nam się razem unieść ciężar"- powiedział były prezydent Lech Wałęsa.

ECS odznacza medalem cudzoziemców, którzy wspierali Polaków w ich ciężkiej walce o wolność i demokrację. Sukces Solidarności byłby znacznie trudniejszy bez pomocy wielu ludzi dobrej woli z całego świata. W latach osiemdziesiątych zakładali oni komitety, które wspierały Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce. W tym czasie do Polski z całego świata docierała pomoc publiczna, pomoc charytatywnej, fundusze, sprzęt medyczny, drukarski i telekomunikacyjny.
www.deutsches-polen-institut.de

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.