Kolejny już wykład na Uniwersytecie Trzeciego Pokolenia (UTP) w Berlinie wygłosi prof. dr hab. Joanna M. Sosnowska Wykład pt. Poza kanonem – sztuka polskich artystek- odbędzie się 15.09.2017 o godz. 18.00 (z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki).

Prof. dr hab. Joanna M. Sosnowska zajmuje się polską sztuką XIX i XX wieku, krytyką artystyczną i metodologią historii sztuki. Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim,

pracuje w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytecie Gdańskim.

Wykład: Poza kanonem – sztuka polskich artystek.
Na przełomie XX i XXI stulecia w sztuce polskiej pojawiło się wiele interesujących młodych artystek, które wręcz opanowały życie artystyczne w kraju, stając się też znanymi zagranicą.
Przyczyn tej sytuacji trzeba szukać w latach poprzedzających ten okres a także w historii sztuki kobiet w Polsce począwszy od jej zaistnienia w wymiarze akademickim, to jest od lat 80. XIX wieku.

Wykład zarysowuje dzieje sztuki kobiet w Polsce ze wskazaniem cech odrębnych dla tej grupy jak i specyficznych dla całej populacji kobiet artystek. Dynamika ich sztuki ma swój odrębny rytm, nie pokrywający się z kanonicznym obrazem dziejów sztuki współczesnej.

Zostaną przybliżone sylwetki najwybitniejszych malarek i rzeźbiarek, jak Anna Bilińska. Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, czy wreszcie Katarzyna Kozyra, otwierająca poczet współczesnych aktywnie uczestniczących w życiu artystycznym kobiet. Ich historie są naznaczone wieloma sukcesami, ale też tragediami i skandalami. Wykład będzie bogato ilustrowany, co pozwoli dostrzec różnice wynikające ze zmian stylistycznych, które zaszły w ciągu z górą stu lat, ale też pewne cech wspólne i charakterystyczne dla polskich artystek.

Po wykładzie ok. godz. 19.30
W ramch Galerii UTP spotkanie inauguracyjne uświetni berliński artysta Roman Lipski, którego dzieło będziemy podziwiać w przestrzeni Uniwersytetu Humboldtów w "Salonie pod Lwem". Wprowadzenie: dr Piotr Olszówka.

Roman Lipski jest artystą malarzem żyjącym w Berlinie. Jego sztuka wystawiana jest w renomowanych muzeach, między innymi w  Museum of Fine Arts w Bostonie, 
Museum of Fine Arts w Chinach. Jego prace są reprezentowane w znaczących kolekcjach, takich jak kolekcja Marx w Hamburger Bahnhof Berlin i Fundacja Alex Katz w Stanach Zjednoczonych.
http://www.romanlipski.com


Miejsce: Humboldt-Universität zu Berlin, Unter den Linden 6, sala 2094
Po wykładzie będzie okazja do rozmów przy lampce wina i preclach.

Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Rada Programowa UTP

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.