W nadchodzący weekend odbędzie się już poraz 19. Dzień Otwartych Drzwi 2017 Rządu Federalnego w Berlinie. Mali i dorośli goście mogą otrzymać wiele informacji oraz wziąść udział w licznych interesujących zajęciach ilustrujących polityczną stonę Berlina.

 • W tym dniu dział bierze również Sekretariat Mniejszości Autochtonicznych Mniejszości Narodowych w Niemczech z przedstawicielami czterech grup mniejszościowych: Fryzów, Duńczyków z Południowego Szlezwiku, niemieckich Sinti i Romów oraz Serbów Łużyckich. Na stoisku Pełnomocnika Federalnego Rządu do spraw repatriantów i mniejszości narodowych Hartmuta Koschyka można ich znaleść w pobliżu konferencji Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Alt Moabit 140, 10557 Berlin.

  Można tu też znaleść informacje o pracy Pełnomocnika Federalnego Hartmuta Koschyka, oraz uznanych mniejszości narodowych w Niemczech, repatriantów w Niemczech i niemieckiej mniejszości w Europie pod patronatem Stowarzyszenia mniejszości niemieckiej (AGDM).

  Zachęcamy do spotkania:
      
  Znajdziesz tu obszerny materiał informacyjny!
      
  Sprawdzisz swoją wiedzę na quizie z nagrodami!
      
  Skosztujesz regionalnych specjałów!
      
  Możesz wysłać pocztówkę przyjaciołom i znajomym!
      
  Zobaczysz przedstawienie tradycyjnego teatru marionetkowego niemieckiego Sinti i Romów  "Die Rollende Kulisse - Marionetteentheater"!
      
  Spotkasz tu taneczny i śpiewający koncert węgierskich uczniów z węgierskiego centrum edukacyjnego Baja!

   
  Rolling Backdrop (scena obrotowa) - Teatr Marionetki przedstawi spektakl "Króla Żab"


  Atrakcją w tym roku jest teatr marionetki niemieckiej rodziny Sinti. Spektakle „Król Żab” w sobotę zaczyną się o 11:00 - 13:00 - 15:00 - 17:00 w sali konferencyjnej w Atrium C.

Jak wiemy z historii wielu starych Sinti, teatr lalkowy był - nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych - źródłem dochodu Niemieckich Sinti. Tradycja przekazywana były przez kolejne pokolenia, a odpowiednia wiedza była przekazywana wewnątrz rodzin. Od ponad sześciu pokoleń tradycyjny teatr marionetkowy rodziny Grünholz fascynował naturalną scenerią zarówno małą jak i dużą liczbę widzów. Rolling Backdrop (kulisy obrotowe) zostały zastosowane po raz pierwszy w 1909 roku. Dochodzące do jednego metra marionetki, a także sceneria kulis wykonane były ręcznie i częściowo stanowią stare rodzinne relikwie, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ponadto, w Dniu Otwartych Drzwi spotkamy węgiersko- niemieckich uczniów z Niemiecko-Węgierskiego Centrum Edukacji Baja z „Tańcem & Śpiewem” w sobotę o godzinie 16:00 i niedzielę o godzinie 11 na placu miasta BMI.

Na wspólnym stoisku przedstawimy razem z organizacją parasolową mniejszości FUEN - Federalna Unia Europejskich Mniejszości (Föderalistische Union Europäischer Minderheiten) - obszerną europejską inicjatywę obywatelską „Minority Safepack - milion podpisów dla różnorodności Europy ". Inicjatywa obywatelska wzywa UE do poprawy ochrony osób należących do mniejszości narodowych i mniejszości językowych i wzmocnienia różnorodności kulturowej i językowej w Unii.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz:


Tag der offenen Tür des Bundesministeriums des Innern

Info: 

Minderheitensekretariat der vier autochthonen
nationalen Minderheiten und Volksgruppen Deutschlands
Bundesallee 216-218
10719 Berlin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: +49(0)30 18681 14265
Zur Website

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.