Inside Russia IV - Rosja 1917 – 2017: Niewygodna rewolucja - Podróż studyjna dla polskich i niemieckich dziennikarzy do Moskwy 6-11 listopada 2017.

100 lat temu przez Rosję przetoczyły się rewolucje: lutowa i październikowa. Po pełnym wstrząsów roku przyszła wojna domowa, następnie kolejno: Związek Radziecki, jego upadek, pucz, chaos, stabilizacja i nowe wyzwania.W przyszłym roku Rosja wybiera prezydenta i wszystko wskazuje na to, że będzie się on nazywał Władimir Putin. Marcowy bunt społeczeństwa obywatelskiego pokazuje jednak, że wśród ludności narasta niezadowolenie. 

Putin chętnie powołuje się na wydarzenia historyczne, gdy szuka ideologicznego uzasadnienia dla swojej władzy. Tym razem obchody setnej rocznicy rewolucji nie do końca pasują jednak do narracji historycznej Kremla, który przecież zdecydowanie potępia wszelkie ruchy rewolucyjne. Jaki naprawdę jest zatem stosunek do przeszłości? Gdzie historia bywa dopasowywana bądź zmieniana na bieżący użytek? Kim są ludzie, którzy stwarzają alternatywę do aktualnej polityki i jakie mają znaczenie? Jak silne jest wciąż społeczeństwo obywatelskie? 

Pięciu polskich i pięciu niemieckich dziennikarzy spotka się z działaczami ruchu obrony praw człowieka, opozycjonistami, politykami, ludźmi gospodarki oraz kultury i poszuka odpowiedzi na te pytania.

Podróż skierowana jest do aktywnych zawodowo dziennikarzy mediów drukowanych, radia, a także do fotoreporterów.

Szczegółowy program podróży będzie podany do wiadomości uczestników na początku października 

Język

Roboczym językiem podróży studyjnej będzie angielski – w tym języku porozumiewają się ze sobą uczestnicy, po angielsku odbędzie się większość spotkań (jeśli zajdzie potrzeba, spotkania będą tłumaczone na angielski). Znajomość rosyjskiego jest mile widziana, ale nie stanowi warunku uczestnictwa.

Opłata za uczestnictwo

Niemcy: 80 Euro (dziennikarze nieetatowi),180 Euro (dziennikarze na etatach)

Polska: 300 PLN (dziennikarze nieetatowi), 700 PLN (dziennikarze na etatach)

Koszty przygotowania programu, a także koszty podróży i zakwaterowania oraz wyżywienia oraz opłaty wizowe pokrywa Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń z następującymi załącznikami:

- list motywacyjny W JĘZYKU ANGIELSKIM

- życiorys W JĘZYKU ANGIELSKIM (z listą najważniejszych publikacji)

- dwie nowsze publikacje (pdf lub link)

- prosimy o przesłanie całego zgłoszenia w jednym dokumencie pdf

- rozpatrywane będą jedynie kompletne zgłoszenia

  

Kompletne zgłoszenia prosimy nadsyłać w wersji elektronicznej w terminie do 8 września 2017 r. do Olivera Bilgera: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ważne:

- prosimy zwrócić uwagę na termin ważności paszportu: min. 6 miesięcy od daty zakończenia podróży studyjnej

- uczestnicy będą potrzebować do akredytacji dziennikarskiej na terenie FR potwierdzenia z macierzystej redakcji

Podróż studyjna jest projektem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej realizowanym wspólnie z n-ost Network for Reporting on Eastern Europe.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37

PL- 00-108 Warszawa

Tel.: (+ 48 22) 338 62 65

www.sdpz.org, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

n-ost – Network for Reporting on Eastern Europe

Alexandrinenstr. 2-3, Aufgang C

D-10969 Berlin

T: (+49 30) 259 32 83-0

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.n-ost.org, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.