Polsko-niemiecki magazyn Dialog skończył 30 lat. Właśnie ukazało się jego jubileuszowe wydanie. Serdecznie gratulujemy redakcji tak długiego stażu, a czytelników zapraszamy do lektury po polsku lub po niemiecku.

Wydanie otwiera redaktor naczelny Dialogu Basil Kerski, który przywołuje słowa Hermanna Hessego – Wydawca, jak to się mawia, musi iść z duchem czasu, jednak nie musi on po prostu przejmować panujących trendów, lecz – jeśli te nic nie są warte – musi umieć się im przeciwstawić. Na dopasowaniu i krytycznym sprzeciwie polega jego funkcja, wdech i wydech dobrego wydawcy. Bo Dialog należy do czasopism, które, jak tłumaczy Kerski, dają czytelnikowi poczucie trzymania ręki na pulsie najważniejszych wydarzeń, ale jednocześnie nie wciągają go w wir sensacyjnych obrazów, którymi atakują nas inne media. Dlatego w nowym, jubileuszowym wydaniu nie zabraknie spraw ważnych i aktualnych, ale pisanych z wyważonej i zdystansowanej perspektywy.

Poza tym w nowym Dialogu przyjrzymy się koncepcji Trójmorza, w której politolog Adam Balcer widzi realne interesy i możliwości, ale podkreśla, że pomysł ten nie jest nowy. Kluczowe w nim nie jest samo zawiązanie się tej inicjatywy, ale to, czemu ona służy: czy jej celem jest stworzenie alternatywy dla UE, opozycji wobec Niemiec i przeciwstawienia Wschodu Zachodowi?

Na kolejnych stronach kontynuowany jest temat granic i lęków wywołanych obecnością obcego. Jak je pokonać? Krzysztof Czyżewski tłumaczy, że siła tkwi nie w wielkich instytucjach czy ideologiach, ale bliskich ludziom, małych, lokalnych inicjatywach. Opowiada o swoim spotkaniu z Czesławem Miłoszem na Suwalszczyźnie, ruchu małych ojczyzn i niezwykłym miejscu, które udało mu się stworzyć na styku kultur w Sejnach – Fundacji Pogranicze.

Przypomnijmy, że redaktor naczelny Dialogu, Basil Kerski od 2011 także dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, uhonorowany został w Aachen nagrodą Polonicus 2013 za krzewienie polsko-niemieckiego dialogu w europejskim aspekcie.

Redakcja Polonia Viva

Źródło: http://fwpn.org.pl/

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.