Urodziny restauracji “Gdańska” w Oberhausen to zawsze okazja do polonijnego święta. W tym roku “Gdańska” obchodzi 17 urodziny. Jest to bardzo specyficzna restauracja. Prawdopodobnie jedyna o tej nazwie w całych Niemczech. Restauracja, która od początku walczy nie tylko o polskie menu w Nadrenii-Westfalii, ale również o promocje polskiej i polonijnej kultury i zbliżenie polsko-niemieckie.

W tym roku uroczystym urodzinom towarzyszyło odsłonięcie pomnika Neptuna, wykonanego przez Annę Mrzygłód, artystkę pochodzącą z Wadowic, a obecie zamieszkałą w Straelen. Pomnik ma 3 metry wysokości, sfinansowany został przez Marię i Czesława Gołębiewskich, właścicieli “Gdańskiej” i ofiarowany w prezencie miastu Oberhausen.

Równocześnie w tym dniu wręczone zostały tradycyjnie statuetki Neptuna dla osób szczególnie zasłużonych dla polsko-niemieckiej współpracy. Otrzymali je: Franz Muckel, dyrektor Biura Turystyki i Marketingu miasta Oberhausen oraz istniejące od 23 lat stowarzyszenie Gmina Polska Piast z Essen.

Muzycznie imprezę uświetniły zespoły: Naked Mind z Krakowa, niemiecki SpielArt oraz polonijny rock band z Solingen Communa. Jak zwykle w Gdańskiej spotkała się muzyczna mieszkanka niemiecko-polsko-polonijna.

Leonard Paszek

Foto: Robert Widera

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.