Z „Piastowiczami”, Polonią i jej niemieckimi pzyjaciółmi spotkaliśmy się 21 lipca br. u Marii i Czesława Gołębiewskich z okazji 17 urodzin kultowej „Gdanskiej” w Oberhausen. Członkowie Polskiej Gminy Piast e.V. , jednej z najprężniejszych organizacji polonijnyh w Nadrenii-Północnej Westwalii zostali uhonorowani wspaniałą statuetką Neptuna. Statuetka ta jest od kilku lat przyznawana przez „Gdańską” za wyjątkowe angażowanie się w dialog polsko-niemiecki na rzecz zbliżenia obu narodów. Dla Piastowiczów i dla Polonii dialog ten stanowi podstawę integracji, której jesteśmy z pewnością najlepszym przykładem.

A jak to z Piastem było?

Polska Gmina Piast e.V. założona 8. marca w 1994 r., a zarejestrowana została w sądzie miasta Essen 24. stycznia w 1997r. Sprzyjające położenie na działalność w centrum Nadrenii Północnej-Westfalli, liczni członkowie, z ciekawymi pomysłami przyczynili się do zrealizowania wielu interesujących projektów kulturano-społecznych. Ponadto Piastowicze z ochotą biorą zespołowo udział w innych imprezach polonijnych. Założycielem Polskiej Gminy Piast był Wojtek Kusy, a nastąpnie przez 16-lat Piastowiczom przewodniczyła zasłużona Bożena Dymecki aż do roku 2011r., kiedy to przewodniczenie powierzono Andrzejowi Kurkowskiemu zarządzającemu do 2015r. Kolejną przewodniczącą zastała Dorota Lasow, a obecnie od kwietnia Piastowiczom przewodniczy Józef Wantulok. Należy dodać, że Gmina Piast od początku działalności należy do Kongresu Polonii Niemieckiej e.V. Od 2011roku Gmina Piast e.V. należy też do Essener Verbund der Immigrantenverreine e.V.. Organizacja ta zrzesza 70. zarejestrowanych organizacji użyteczności publicznej na terenie Essen i współpracuje z urzędem miastem Essen.

Piastowicze wiele dokonali...

Gmina PIAST angażowała się w wiele akcji charytatywnych jak np. przez okres 3 lat wspomagała Dom Dziecka w Wałbrzychu, zbierali pieniądze na operację Wojtusia Albińskiego, a w ostatnim roku pomagali matkom z Domu Samotnej Matki w Szczecinie.

- Biblioteka Polska została założona w 1997 ro i prowadzone są w pełnym wolontariacie liczy aktualnie blisko 10 tysięcy książek.

- Szkoła Polska – funkcjonuje do dzisiaj, a do założenia jej przyczyniła się współpraca z Lilianą Barejko-Knops kordynującą rozmowy z urzędem szkolnym (Schulamt).

- do Samorządu Obcokrajowców w Essen w listopadzie 1999 r. został wybrany Piotr Brugier. Wybór Piotra do samorządu był dużym sukcesem środowiska polonijnego z Essen.

Należy dodać, że Piastowicze bardzo chętnie współpracują z innymi organizacjami: z Polską Misją Katolicką, z Kongresem Polonii Niemieckiej, z Polregio e.V. z „Gdańską” czy też z organizacją Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowali też regularnie Wigilię z Kolędą w Klubie, Dzień Kobiet. oraz taneczne zabawy majowe w „Piwnicy pod Piastem”. Nie zapominają też o tradycyjnych Andrzejkach i corocznym Balu Sylwestrowym.

W „Piwnicy pod Piastem” od marca.2006 odbywają się z przerwami spotkania artystyczne w każdą pierwszą sobotę miesiąca – są to wieczorki poetycko–literacko–muzyczne. Swój wieczór autorski miała np poetka Joanna Duda-Murowski oraz wieczór poezji Waldemara Kostrzębskiego i Dariusza Davida „Psalmodia” z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie, Ponadto Piastowicze organizowali liczne koncerty poetyckie „Zaduszki Bluesowe” z Janem Błędowskim z zespołu Krzak, czy zespołów Syndykat oraz Piff Parre.

A dokąd Piastowicze wędrowali...

Piastowicze są regularnymi gośćmi kultowej „Gdańskiej” w Oberhausen gdzie nie tylko uczestniczą w licznych eventach ale też sami podejmują inicjatywy organizacji różnych projektów. Do takich inicjatyw należy np. zorganizowane przez Leonarda Paszka spotkanie poetów polonijnych w Gdańskiej z okazji publikacji trzeciego już tomu antologii „Wierszobranie”, czy też zainicjowany przez Joanne Dudę-Morawski „Opłatek Poetów”.

W maju 2009r. Piastowicze przybyli licznie na Styk Trzech Granic Aachen-Vaals-Plombieres na coroczną imprezę „Polregionale” by uczestniczyć w Światowym Dniu Polonii, na którym zainaugurowano wręczanie prestiżowej nagrody europejskiej Polonii „Polonicus”. Od tego czasu spotykamy się regularnie z Piastowiczami w Sali Koronacyjnej acheńskiego ratusza na wręczaniu statuetek Polonicus w ramach programu corocznej nagrody Karola Wielkiego.

W ostatnich latach do stałych imprez Piastowiczów dołączyła „Poetycko-muzyczna Noc Świętojańska” organizowana w restauracji „Schlesische Schänke” w Solingen przez Joannę Duda-Murowski. Piastowicze wyjeżdżali też z całym klubem do Concordii w Herdorf-Dermbach, oraz zajmowali się m.n. organizacją polskiego stoiska w Stiftung Zollverein.

Niesposób oczywiście wymienić wszystkie aktywności ale podsumowując ten krótki opis działalnosci Polskiej Gminy Piast e.V., zauważamy że Piastowicze są nadzwyczaj aktywni, a ich pomysłowość na nowe imprezy kulturalne jest po prostu niewyczerpana. Jesteśmy dumni, że wśród nas jest taka Polska Gmina Piast !

 

Wiesław Lewicki

Polonia Viva

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.