Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Helmut Kohl podczas Mszy św. w Krzyżowej

Były Kanclerz Niemiec Helmut Kohl zmarł dzisiaj w wieku 87 lat w swoim domu w Ludwigshafen. Kłopoty ze zdrowiem po groźnym upadku Kohla trwały już od dłuższego czasu. Był wybitnym politykiem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, twórcą jedności Niemiec i żarliwym Europejczykiem, marzącym o Stanach Zjednoczonych Europy. Forsował ideę wspólnej waluty euro jako spoiwa europejskiej integracji.

Na czele Niemiec, jako kanclerz, stał przez 16 lat. Po raz pierwszy stanowisko to objął upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku. Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach aż do porażki we wrześniu 1998.

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, CDU. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.

Kanclerz Helmut Kohl doprowadził do przełomu w relacjach z Polską i otworzył nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich. Symbolem pojednania stał się braterski uścisk Kohla i ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy w Krzyżowej w dniu 12 listopada 1989 roku. "Traktat graniczny" z 1990 roku oraz podpisany rok później „Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” stanowią do dziś fundament dobrych wzajemnych relacji, choć część polityków w Polsce krytycznie ocenia niektóre jego zapisy.

Helmut Kohl zdecydowanie popierał rozszerzenie UE o Polskę i inne kraje z Europy Środkowej i Wschodniej.

Dla Niemców Helmtut Kohl był jednym z  "Najważniejszych w historii". W sondażu przeprowadzonym w 2009 dla magazynu "Spiegel Geschichte" w rankingu na najważniejszego człowieka w historii RFN zwyciężył Kohl, wyprzedzając nawet Konrada Adenauera, a w latach dziewięćdziesiątych był brany pod uwagę jako kandydat do pokojowej Nagrody Nobla.

Rzecznik Rządu Niemiec Steffen Seibert napisał na twitterze: "W głębokim smutku za jednym z wielkich Niemców i jednym z wielkich Europejczyków".

 

Redakcja

Polonia Viva

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.