Aachen ma kolejnego laureata Nagrody karola Wielkiego: brytyjski historyk Timothy Garton Ash otrzymał prestiżową nagrodę w czwartek 25 maja w Sali Koronacyjnej z rąk nadburmistrza Aachen  Marcel Philipp. Laudacio wygłosił Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Foto: Harald Krömer.

Brytyiski historyk Timothy Garton Ash z dużą dozą empatii do Niemców  podziękował miądzynarodowej  Fundacji Karola Wielkiego za nagrodą,  którą to odebrał w acheńskim ratuszu. „Osobiście myślę. że jest to niewiarygodnie wzruszające, że uchodźcy z całego świata patrzą na Niemcy jak na ziemmię obiecaną"  powiedział Garton Ash po niemiecku do 800 zebranych w Sali Koronacyjnej. Foto: Michael Jaspers, dpa  

Podczas gdy trwały uroczystości w dniu święta Wniebowstąpienia brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash pracował w Sali Koronacyjnej nad  swoim wystąpieniem podczas wrączenia nagrody Karola Wielkiego. Wcześniej odbyły się spotkania i dyskusje ze studentami na uniwersytecie RWTH a w przeddzień uroczystości wystąpił na scenie specjalnie przygotowanej na acheńskim Katschhofie miedzy katedrą a ratuszem. Foto: Harald Krömer.

Miądynarodowa Fundacja nagrody Karola Wielkiego nagradza osobistości, które angażują się w budowanie Uni Europejskiej. Laureaci nagrody harakteryzują się tym, że pracują nad tym by kraje europejskie lepiej się wzajemnie rozumiały i ze sobą współpracowały. Laureatami nagrody są politycy ale też np. moneta Euro, a innym razem  ludzie zamieszkujący państwo Luxemburg.

Tegoroczny laureat Timothy Garton Ash pisarzem i historykiem. Jako badacz historii zaajmował się historią Europy od roku 1945. Timothy Garton Ash żyjąc w czasie gdy Europa stawała się silniejsza, badał te zjawiaska i je opisywał. życzyłby sobie osobiście by Wielka Brytania i Unia Europejska  nadal się jednoczyła, a nad Brexitem szczerze ubolewa.   Foto: Harald Krömer.

Redaktion Polonia Viva

Quelle: Aachener Nachrichten , Aachener Zeitund , Internetrecherche

Fotos: Harald Krömer und in Krłnungssaal Michael Jaspers

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.