"Erasmus evening", polski projekt radiowy na rzecz wymiany studentów w ramach europejskiego programu  Erasmus, zdobył w tym roku pierwszą nagrodę w w Europejskim Konkursie Młodzieży 2017 w dniu 23 maja br. w Aachen. Drugą nagrodę  przyznano projektowi z Danii za "Re-discover Europe"-organizacje akcji przeciw "Eurocynizmowi". Trzecie miejsce otrzymał projekt  "Are we Europe", multimedialna platforma internetowa z Holandii. Młodzieżowa nagroda Karola Wielkiego (Jugendkarlspreis) jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski oraz Międzynarodową Fundację  Karola Wielkiego, dla projektów, które wyróżniają się  świadomością, europejską identyfikacją i integracją młodych ludzi.

Pierwszą nagrodę wręczyli Pani Prezydent Europarlamentu Sylvie Guillaume i przewodniczący Internationaler Karlspreis Michael Jansen, drugą nagrodę wręczył były Prezydent Europarlamentu, Hans-Gert Pöttering, a trzecią nagrodę wręczył Nadburmistrz Aachen, Marcel Philipp.

Zwycięskie projekty zostały kolejno nagrodzone kwotami 7.500, 5.000, oraz2.000 Euro. Zwycięscy zostali zaproszeni również do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Ponadto pruzedasatwiciele wszystkich 28 państw członkowskich zostali zaproszeni na uroczysta wrączenie nagród w dniu 23. Mai 2017 w acheńskim ratuszu.

  1. Nagroda: Polska- Erasmus evening

"Erasmus evening" jest stacją online dla studiujących, którzy szukają wymiany studenckich za granicą w ramach projektu Erasmus. Zainteresowani biorą udział w programie w Radio Meteor UAM Uniwersytetu  Adama Mckiewicza w Poznaniu. Gośćmi programu na żywo są polscy studenci studjujący za granicą, oraz obcokrajowcy studiujący w Polsce. Rozmowy dotyczą tematów wymaganych dokumentów, wyboru kierunków studiów,  problemów z poszukiwaniem mieszkań, różnice programowe uniwersytetów i ich oferty kształcenia, oraz codzienność studenckiego życia.

  1. Nagroda: Dania- Re-discover Europe

"Re-discover Europe"  to wydażenia dwóch różnych dni z europejskiego miasta Aalborg na północy Danii. W dniu 6. maja ludzie o różnym pochodzeniu narodowym wzieli udział w pochodzie z flagami europejskimi. W multikulturalnej wsi mieszkażcy mogli dowiedzieć się więcej o swoim miejscu zamieszkania. 9 maja wzięto udział w dniu Europy,odbyły się odczyty o przyszłości UEge zur inspirowane przez Modell der TED-Talks).

  1. Nagroda: Holandia- Are we Europe

"Are we Europe" multimedialną platformą on-line, na której młodzi ludzie mogą dodać swoją historię co faktycznie osiągnęli by bardziej stać się europejczykami. Twórcy Platformy są przekonani,  że w czasyach tworzenia negatywnych wiadomości i opinii dla wielu ludzi ważnym jest motywować młodych europejczyków i zbliżyć ich do lepszego poznania wartości europejskich.

Zwycięskie Projekty z Niemiec i Austrii:

Tegoroczny zwycięski projekt z Niemiec „Seehilfe e.V. - Solidarność nie wolno kończyć się na granicy" (Solidarität darf nicht an den Grenzen enden), stowarzyszenie z Beremy z członkami w całych Niemczech, które wpiera uchodźców z Sycylii. W Austrii wygrał Projekt "Explosion of Peace #Friedenstaube". Projekt zainicjowany przez młodzież z Vorarlberg żeby integrować młodzież europejską i wnieść wkład w pokojowe współistnienie.

Dalsze informacje:

Jugendkarlspreis Webseite: http://www.charlemagneyouthprize.eu/

Jugendkarlspreis auf Twitter: https://twitter.com/EUyouthPrize

 

Zwycięskie Projekty 2017

Erasmus evening: https://www.youtube.com/playlist?list=PLnuwezyMDLsK4WDREdRO0c7xETABPc6YZ

Re-discover Europe: http://euro.dk/hvem-er-vi/lokalforeninger/euronord/

Are we Europe: https://www.areweeurope.com/ 

Deutscher Gewinner: http://www.seehilfe.com/

Öesterreichischer Gewinner: http://www.ojal.at/events/event/explosion-of-peace/

Fotos:

Copyright © Stadt Aachen / Andreas Herrmann

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.