Porozmawiać jak Polak z Niemcem, jak Kowalski ze Schmidtem. Czy to takie trudne? Chyba nie, bo oprócz języka tak naprawdę niewiele nas różni, bo problemy mamy w gruncie rzeczy te same. Oddychamy tym samym powietrzem. Ta prosta myśl stanowi podstawę cyklu dyskusji panelowych „Musimy porozmawiać!” czyli „Wir müssen reden!” organizowanych przez Towarzystwo Polsko Niemieckie DPG z Bonn oraz Mitte 21.

Dnia 2 kwietnia 2017 spotkaliśmy się na dyskusji panelowej pod hasłem „Powietrze, którym oddychamy” /„Die Luft, die wir atmen” w centrum kulturalnym przy restauracji Gdańska aby porozmawiać właśnie o powietrzu i jego zanieczyszczeniu. Naszymi prelegentami byli dr hab. Michał Krzyżanowski z King's College London oraz prof. dr med. Barbara Hoffmann z Uniwersytetu w Düsseldorfie, oboje będący renomowanymi specjalistami w tej dziedzinie.

W obliczu najnowszych doniesień o poważnych problemach ze smogiem w Polsce i o aferze dotyczącej niemieckich samochodów z silnikiem diesla, temat okazał się być bardzo aktualny i frapujący. Pytaniom nie było końca. To zadziwiające jak wiele można się dowiedzieć na temat, który jest nieprzerwanie aktualny od ponad 40 lat, pomimo to nie zniknął.

Dziękujemy serdecznie Gdańskiej za gościnę i za wspaniałą atmosferę oraz zapraszamy serdecznie na następne spotkanie z cyklu, które odbędzie się 11.06.17 w Kolonii i będzie dotyczyć problemów związanych z radykalizmem prawicowym.

Małgorzata Burek

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.
More information OK