Ukazał się nowy rocznik Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt o polskim życiu politycznym: „Jahrbuch Polen 2017 Politik”Od ostatnich wyborów parlamentarnych i powstania rządu premier Beaty Szydło polskie życie polityczne jest szeroko dyskutowane w kraju i za granicą. Zdecydowane działania polityczne partii Prawo i Sprawiedliwość, rządzącej absolutną większością, zaskoczyło szeroką opinię publiczną, komentatorów politycznych, media i pokonaną opozycję. Zdaniem obserwatorów wprowadzana obecnie tzw. “dobra zmiana” nie oznacza po prostu zwykłej zmiany rządu, określanej takim lub innym przymiotnikiem, lecz fundamentalną przebudowę systemu politycznego, ukształtowanego po roku 1989.

Aktualny rocznik “Jahrbuch Polen 2017 Politik” Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt nie zamierza komentować szybko zmieniającej się sytuacji politycznej, chce natomiast pełnić rolę kompasu, który pozwoli niemieckojęzycznemu czytelnikowi odnaleźć się w meandrach polskiej sceny politycznej i ocenić aktualną sytuację. Autorzy rocznika definiują pojęcia konserwatyzmu, liberalizmu czy lewicy na nowo i zastanawiają się nad ich przydatnością do oceny polskiej sceny politycznej. Dla niemieckiego czytelnika ważnymi aspektami są spory historyczne, konflikty wokół polskiej polityki pamięci oraz rola, jaką pełni w polskiej polityce kościół katolicki.

Rozwinięcie powyższych zagadnień znajdziemy w artykułach naszych autorek i autorów, do których należą m.in.: Agata Bielik-Robson, Piotr Buras, Gerhard Gnauck, Andrzej Leder, Michał Sutowski, Zbigniew Nosowski i Reinhold Vetter. Poza tym publikacja prezentuje teksty dotyczące aktualnej polityki historycznej Polski autorstwa Klausa Bachmanna, Tomasza Stefanka i Lecha M. Nijakowskiego Obok intrygujących esejów czytelnik znajdzie tu rόwnież rozmowy z Marcinem Krόlem i Sławomirem Sierakowskim, reportaż Dagmary Dzierżan oraz fragmenty tekstów literackich Janusza Głowackeigo i Andrzeja Horubały.

 

Jahrbuch Polen 2017 Politik

Wiesbaden 2016, cena: 11,90 € (Abo 9 €), ISBN 978-3-447-10821-8
www.deutsches-polen-institut.de

 Zamówienia należy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.rze recenzyjne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.
More information OK