Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Berlinale“, odbył się w tym roku po raz 67. i kolejny raz przyniósł sukces Polakom. „Pokot”, w reżyserii Agnieszki Holland, został uznany za najlepszy film otwierający nowe perspektywy w sztuce filmowej i zdobył nagrodę im. Alfreda Brauna w postaci Srebrnego Niedźwiedzia.

Złoty Niedźwiedź – główna nagroda Festiwalu – trafił do węgierskiego reżysera Ildiko Enzedi za film "On Body and Soul"

Film „Pokot” powstał w oparciu o fabułę książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” autorstwa Olgi Tokarczuk.

Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, emerytowana inżynierka, nauczycielka języka angielskiego, która do renty dorabia w miejscowej szkole, a w wolnych chwilach studiuje astrologię. Jednym szczególnie ważnym elementem dla fabuły filmu jest fakt, iż wielką miłością darzy zwierzęta. Nagle, w okolicy giną krzywdziciele czworonogów, a okoliczności ich śmierci są niezwykle tajemnicze. Ofiarami padają: alkoholizujący się kłusownik, przekupny komendant policji, demoniczny właściciel lisiej fermy i wpływowy biznesmen. Pozornie zbiór przypadkowych postaci, w rzeczywistości są to członkowie koła myśliwskiego, dla których dzikie zwierzę spełnia wyłącznie rolę ozdobnika na ścianie. Jedynymi śladami pozostawionymi w otoczeniu ofiar, są ślady saren. Bohaterka obserwując bieg wypadków, wobec bezradności policji rozpoczyna własne śledztwo. Rolę Janiny Duszejko odgrywa w filmie Agnieszka Mandat.

Przed rozpoczęciem zdjęć do filmu, o postaci Duszejko reżyserka mówiła: „Widzę tę postać jako mieszankę filozofii: Simone Weil, bohaterki książki J.M. Coetyee – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii, wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat”. W realizacji filmu, Agnieszce Holland zależało na tym, aby główne postacie przedstawione w tej historii były wyraziste, żywe i oryginalne. Ważne było, by każda niosła swoją tajemnicę, by co rusz widza ogarniały wątpliwości co do ich roli w popełnianych zbrodniach. „Chciałam zrobić film nieoczywisty i gatunkowy Patchwork. Był to dla mnie kompletny eksperyment. Praca nad jego realizacją była kolejką górską - bez trzymania. Fakt, że wylądowaliśmy z pewnym powodzeniem, był wielką ulgą dla nas wszystkich. Dla mnie i dla Olgi Tokarczuk, która jest właściwie matką tego filmu“.

Olga Tokarczuk jest nie tylko autorką książki w oparciu o którą film  powstał, napisała również wspólnie z Agnieszką Holland scenariusz. Przyznaje, że do tej  pracy podchodziła dwukrotnie. Dopiero za drugim razem zaczynając wszystko od początku, zapomniała o książce. Po konsultacji  z reżyserką, która tę opowieść uporządkowała według zasad filmowych i której ręka jest w scenariuszu wyraźnie wyczuwalna, można było przystąpić do kręcenia filmu. Prace nad pierwszymi zdjęciami  rozpoczęto w czerwcu 2015 roku.

Wielki talent Agnieszki Holland, jej zdolność obserwacji i trafnej analizy ludzkich charakterów, wejrzenie w ich odczucia i przeżycia, a także ogromna inwencja reżyserska sprawiają, że każdy jej film jest wyjątkowy.

Agnieszka Holland skończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Po powrocie do Polski pierwsze kroki stawiała przy boku Krzysztofa Zanussiego, jako jego asystentka przy „Iluminacji”. Pracowała też jako scenarzystka przy filmach A.Wajdy, J.Bogajewicza, A.Zajączkowskiego, tworząc scenariusz do filmów takich jak np. „Bez Znieczulenia”, „Danton”, „Miłość w Niemczech” oraz „Korczak”. Współpracowała również z Krzysztofem Kieślowskim w charakterze konsultanta scenariusza  przy trylogii „Trzy Kolory”.

Za reżyserię własnych filmów Agnieszka Holland była trzykrotnie nominowana do Oskara: w kategorii za najlepszy film obcojęzyczny „Gorzkie żniwa” (1985), oraz „W ciemności” (2011), jak również „Europa, Europa” (1991) w kategorii za najlepszy scenariusz adaptowany.

Jej filmy telewizyjne i kinowe z obsadą czołówki polskich i światowych aktorów,  były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych festiwalach międzynarodowych m.in. w Cannes, Berlinie, czy Montrealu.

Nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie film „Pokot”, budzi wiele kontrowersji i powoduje wielostronną polemikę. Z jednej strony przedstawiany jest jako ideologicznie i politycznie nasycony ekothriller, krytykujący przedmiotowy stosunek człowieka do zwierząt, z innej jako nieuporządkowany, niespełniony niekompletny, z pewnością jednak warty szerszej dyskusji i posiadający kilka solidnych atutów.

Na premierze „Pokotu” w Poznaniu, Agnieszka Holland podsumowała krytyczny rozdźwięk stwierdzeniem: „Poza wszystkimi dyskusjami – ten film po prostu się podobał”.

Polscy twórcy są na „Berlinale” nagradzani już po raz trzeci z rzędu. W roku 2015 z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię filmu „Body/ Ciało”, wyjechała Magdalena Szumowska, a w ubiegłym roku Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu „Zjednoczone stany miłości” otrzymał Tomasz Wasilewski.

 

Claudia Daniel

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.