Pokojowy Nobel dla Orkiestry?  Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. W środę, 1.lutego br., rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Promocji prof. Adam Grzegorczyk  poinformował PAP, że wniosek do Norweskiego Komitetu Noblowskiego został zarejestrowany i będzie rozpatrywany.

Na stronie WOŚP czytamy: „To dla nas przeogromny zaszczyt i wielka duma! Jesteśmy też bardzo wdzięczni! Ta nominacja, w naszym odczuciu, to uhonorowanie 25-letniego zaangażowania w ideę WOŚP milionów ludzi – organizatorów, sztabów, wolontariuszy i darczyńców. Wielokrotnie z radością mówiliśmy o tym w czasie minionego Finału – gra z nami już kilka pokoleń, w to co robimy angażuje się większość Polaków, odnosimy wielkie sukcesy w medycynie i przede wszystkim - jednoczymy naszych rodaków już od ćwierćwiecza.”

Zdaniem prof. Grzegorczyka Fundacja WOŚP spełnia wszelkie warunki, które są stawiane przed kandydatami do tej nagrody, czyli „zajmuje się społeczną integracją, zbliża narody, podejmuje działalność związaną z budowaniem kapitału społecznego".  Po raz pierwszy Zbigniew Hołdys zainicjował w 2001 roku przyznanie Nagrody Nobla dla szefa Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka. W międzyczasie Jerzy Owsiak został uhonorowany nagrodą Szczytu Noblistóww 2013 roku. To świadczy o tym, że nie jest to postać anonimowa a działalność fundacji WOŚP jest znana na całym świecie. Warto podkreślić, że fundacja WOŚP jest zaangażowana w projektach dotyczących pomocy uchodźcom czy to osobom poszkodowanym klęskami żywiołowymi w różnych miejscach na świecie.

Dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) podał, że w tym roku zgłoszono m.in. papieża Franciszka, Władimira Putina, a także Edwarda Snowdena. Innymi mocnymi kandydatami są: Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena, syryjska organizacja Białe Hełmy, a także walczący z przemocą wobec kobiet w Kongo doktor Denis Mukwege. Zdaniem dyrektora norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristiana Berga Harpvikena w tym roku największe szanse na Nagrodę ma Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich.

Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, którym może być także organizacja, wybiera pięcioosobowy Norweski Instytut Noblowski. Jego członkowie są wybierani przez norweski parlament. Obecnie większość w Norweskim Instytucie Noblowskim mają przedstawiciele partii centroprawicowych.

Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurkowi Osiakowi z całego Serca życzymy przyznania Pokojowej NagrodyNobla, a ostatecznie decyzję komitetu poznamy prawdopodobnie w październiku 2017 roku. Razem z wszystkimi fanami, wolantariuszami i darczyńcami fundacji WOŚP tu w Europie i na całym świecie, po prostu trzymamy mocno kciuki!

Redakcja Polonia Viva

na podstawie doniesień PAP

oraz http://www.wosp.org.pl/aktualnosci/pokojowy-nobel-dla-orkiestry y!

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.