#Polskiw Hesji - Z uwagi na dotychczasową zachowawczą postawę władz oświatowych w Hesji, wobec postulatów placówki i Polonii związanych z potrzebą utworzenia dodatkowych miejsc nauczania języka polskiego jako języka kraju pochodzenia, w pierwszej połowie 2016 r. placówka przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję #PolskiwHesji. Jej celem było wykazanie wobec władz niemieckich, iż faktyczne zapotrzebowanie na j. polski w Hesji jest daleko większe niż aktualna oferta (4 szkoły w 3 miejscowościach, niespełna 100 uczniów, nauka możliwa dopiero od V. klasy).

W ciągu czterech miesięcy akcji, placówka wraz z Polonią zebrała i przekazała heskiemu ministerstwu oświaty ponad 1000 zgłoszeń od rodziców zainteresowanych posyłaniem dzieci na j. polski. W ramach akcji przeprowadzono kilkanaście spotkań informacyjnych dla Polonii (głównie po niedzielnych Mszach Świętych w parafiach Polskiej Misji Katolickiej), informowano i promowano akcję #PwH poprzez prowadzone przez placówkę i organizacje polonijne strony internetowe, media społecznościowe, media polonijne etc. Informację o założeniach akcji i formularze zgłoszeniowe przesłano do restauracji i sklepów polonijnych na terenie Hesji.

Skonfrontowane z tak dużą ilością zgłoszeń ministerstwo oświaty w Hesji, po dogłębnej analizie zgłoszeń, możliwości logistyczno-finansowych oraz wyselekcjonowaniu kadry nauczycielskiej przekazało z początkiem 2017 r., informację, iż od lutego br. nauka języka polskiego zainicjowana zostanie w co najmniej 15 nowych grupach nauczania utworzonych w 11 szkołach, zlokalizowanych we Frankfurcie n. Menem (3), Darmstadt (2), Offenbach (2), Wiesbaden, Pfungstadt, Gernsheim, Mörfelden-Walldorf. Niezwykle istotne jest, iż będą to przede wszystkim szkoły podstawowe, a więc nauką objęte zostaną najmłodsze dzieci.

Dołączam również list, który wysyłamy do wszystkich rodziców, którzy zadeklarowali zainteresowanie posyłaniem swoich dzieci na lekcje j. polskiego.

Dalsze informacje na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/2jBkbmL oraz FB https://www.facebook.com/PLinKoeln/?fref=ts  i twitterze: https://twitter.com/PLinKoeln

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.