Wiesław Lewicki o sytuacji Polonii w Niemczech

Polonia w Niemczech jest dość liczna. To około 2 mln polskojęzycznych ludzi, z tego około milion przyznaje się do swoich korzeni - powiedział w Loży Radiowej Wiesław Lewicki, lider Polonii. Traktat z 1991 roku traktuje mniejszość niemiecką w Polsce i mniejszość polską w Niemczech na równych prawach według zasad międzynarodowych.
 
- Tak się złożyło, że mniejszość niemiecka od razu dostała prawa w Polsce, a Polacy w Niemczech nie, bo zaczęły się różne dywagacje - zaznaczył gość Loży Radiowej. Przypomniał on, że w czasie rozbiorów Polacy stali się mniejszością i z początkiem XX wieku otrzymali prawa, które odebrane zostały przed II wojną światową. - Ich potomkowie żyją w Niemczech, a prawa nie zostały im przywrócone - zaznaczył. - Polonia podkreśla, że popiera tych, którzy mieli kiedyś prawa mniejszości i którzy walczą o ich przywrócenie.

Wiesław Lewicki zwrócił także uwagę na trudną sytuację polonijnych organizacji. - Były one zakładane z nadzieją, że dostaną wsparcie finansowe od państwa. Nie ma jednak dofinansowania na struktury, nieruchomości czy prowadzenie mediów - mówił. - Ubogie jest też wspomaganie języka polskiego. Potrzebujemy też wsparcia politycznego.
- Zmieniają się rządy, ludzie, ministrowie. Tym nowym przypominamy jakie są nasze bolączki i jak mogą nam pomóc - mówił gość Loży Radiowej
 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.