W dniach 05.-06.11.2016 odbyło się w Norymberdze pierwsze spotkanie polskojęzycznych przewodników w Niemczech. „Mamy nadzieję, że jesteście tak jak my ciekawi wymiany wspólnych doświadczeń i cieszymy się na interesujące rozmowy, nowe kontakty i wspaniały weekend w stolicy Frankonii Norymberdze – napisał do potencjalnych uczestników Martin Januszewski z Berlina, który podjąwszy się przygotowania zjazdu od strony organizacyjnej, wykonał tytaniczną pracę odszukania wielu działających na terenie Niemiec koleżanek i kolegów.

 Do przewodników docierał w dwojaki sposób. Z jednej strony już od kilku lat prowadzi platformę internetową „Polscy Przewodnicy”, gdzie zgłaszają się polskie biura podróży szukające przewodników, a on im ich wyszukuje w różnych miastach i regionach Niemiec. A z drugiej strony te osoby, które już poznał, podsuwały mu następne kontakty i tym sposobem krąg się powiększał. W tej chwili ma około 50 kontaktów do osób, które na terenie Niemiec zajmują się przewodnictwem w języku polskim, chociaż przekonany jest, że grupa ta jest znacznie większa, ponieważ do niektórych miast, np. Sztuttgartu, jeszcze nie dotarł.

Na wezwanie Martina sobotniego ranka 5.11.2016 stawiło się w Domu Krakowskim na norymberskiej starówce ok. 30 polskojęzycznych przewodników w Niemczech. Najsilniej – naturalnie obok grupy lokalnej – reprezentowane były Berlin, Drezno i Monachium.  Inicjatywa tego zjazdu wyszła od Marii Schmidt-Holzhauser, oprowadzającej po Norymberdze od prawie 30 lat i prawie tak samo długo noszącej się z tą ideą.

 „Od razu po rozpoczęciu mojej pracy jako przewodnik zauważyłam po oprowadzeniu kilku polskich grup, że są one zupełnie inne niż grupy niemieckie – mówiła Maria, witając gości. – „ Polacy bardzo często przyjeżdżają do Niemiec mając już określone nastawienie  i oczekują od przewodnika, że on te stereotypy potwierdzi. Jednak ja zawsze uważałam, że moim zadaniem jest takie przekazywanie informacji wolnych od zabarwień nacjonalistycznych czy politycznych, aby ludzie zrewidowali swoje nastawienie i może je zmienili. I dlatego powstała idea, by spotkać innych kolegów i porozmawiać z nimi na te tematy.”

Stworzona przez organizatorów norymberskiego spotkania atmosfera serdeczności i entuzjazmu szybko udzieliła się wszystkim jego uczestnikom. Maria wraz z koleżankami Marzeną Belz-Wasalski i Elżbietą Jasieńską-Richter przygotowały bardzo bogaty program turystyczny, w którym oprócz intensywnej wycieczki po mieście pierników i kiełbasek z rusztu, znalazła się m.in. wizyta na terenach zjazdowych NSDAP i zwiedzanie tegorocznej bawarskiej wystawy krajowej, poświęcownej Karolowi IV Luksemburskiemu. Wieczory zarezerwowane były na koleżeńską wymianę doświadczeń i dyskusję, koordynowaną przez Ewę Herber z Bambergu. Na agendzie znalazły się między innymi takie tematy jak merytoryczne  i metodyczne przygotowanie wycieczek, problem utrzymania wysokiej jakości usług przewodniczych wobec napływu tanich ofert na oprowadzanie wycieczek od osób spoza Niemiec,  czy wymiana informacji o niesolidnych zleceniodawcach. Dyskutowano o różnych możliwościach zacieśnienia współpracy, od wspólnej platformy internetowej, po założenie samodzielnej organizacji polskojęzycznych przewodników w Niemczech.

Chcemy połączyć siły przede wszystkim po to, byśmy stali się lepiej widoczni, uzyskali większą siłę przebicia. W niektórych miastach przewodnicy są, ale nikt o nich nie wie: że są to przewodnicy miejscowi, że są to przewodnicy wyszkoleni na miejscu.” – podkreśla Martin.  Jego  zdaniem spotkanie zakończyło się sukcesem, ponieważ spotkała się liczna grupa przewodników i wszyscy byli bardzo zadowoleni, że otrzymali możliwość wzajemnego poznania się, wymienienia doświadczeń i zobaczenia, kto i jak pracuje w innych rejonach Niemiec.

To dopiero początek rozmowy, gdyż spotkania mają być powtarzane w regularnych odstępach czasu. I tak za dwa lata ustalony już został zjazd w Bayreuth. By jednak oderwać sią na jakiś czas od znakomitej, ale i bardzo kalorycznej kuchni bawarskiej, trwają przymiarki do intermedium w przyszłym roku w Poczdamie. Prócz odnowienia przesympatycznych znajomości i dalszej dyskusji o fomach współpracy, planowany jest także blok służący podnoszeniu kwalifikacji. Jakie by nie były efekty kolejnych spotkań, dyskusja z pewnością przebiegać będzie (na bazie udanego pierwszego zlotu) w życzliwej koleżeńskiej atmosferze. Zainteresowani współpracą mogą przyłączyć się do naszej grupy za pośrednictwem portalu Martina Januszewskiego, korzystając z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Grażyna Kamień-Söffker

przewodniczka w Hanowerze

 

Na zdjęciu: zebrani w Norymberdze polskojęzyczni przewodnicy w Niemczech na terenach zjazdowych NSDAP, foto Bertrand Rapp

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.