W niedzielę 30 października, z inicjatywy Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego i środowisk polonijnych (m.im. Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego), odbyła się w Berlinie debata „Kryzys Trynunalu Konstytucyjnego w Polsce – przyczyny i skutki”, poświęcona dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego z udziałem wybitnych polskich konstytucjonalistów: prof. Lecha Morawskiego oraz prof. Bogusława Banaszaka.

Prof. Dr. hab. Bogumil Banaszak jest dziekanem wydziału prawa Uniw. Zielonogórskiego, członkiem Komisji Weneckiej a prof. Dr. hab. Lech Morawski, wydział Prawa UMK w Toruniu, jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Na spotkaniu obecni byli również: dziekan prawa na Uniwersytecie Humbolta prof. Dr. Martin Eifert oraz prof.dr. Stefan Haack z Uniwersytetu Viadryna. Przybyli rownież dziennikarze prasy berlinskiej oraz dwie ekipy TVP, które w czasie trwania wykładu i dyskusji prowadziły transmisje z przebiegu spotkania.

Prelegenci wskazali na genezę kryzysu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce a prof. Bogusław Banaszak przedstawił analizę przepisów oraz zwyczajów konstytucyjnych, w którym podkreslił, iż ocena wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy wyłacznie do Sejmu.

Prof. Lech Morawski przeanalizował kwestię wyboru sędziów i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z i nnej perspektywy (filozoficzno-prawnej). Zwrócił on uwagę na nieuprawnioną ingerencjię ze strony wielu ośrodków w Niemczech, a także instytucji europejskiej. Zauważyl on, ze w niemieckichj mediach rozpowszechniany jest stronniczy i nieobiektywny przekaz nt. kryzysu Trybunału Konstytucyjnego.

Głos w dyskusji zabierał również pan Guy Feaux de la Croix, który jest byłym wysokim urzednikiem niemieckiego MSZ. Na spotkaniu obecny był Ambasador RP w Berlinie prof. Dr hab. Andrzej Przyłębski wraz z małżonką, Julia Przyłębską, sedzią Trybunału Konstytucyjnego.

Tekst: Marek Wasag

Foto: SK i WB

https://www.youtube.com/watch?v=VgoKX2NHbz0

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.