Odszedł od nas reżyser Andrzej Wajda, kt#ry niedawno niedawno ukoüczył 90 lat. Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich twórców zasłużonych dla historii światowego i polskiego kina. Współtworzył kino moralnego niepokoju, był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii; w 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości. Jego dorobek życia nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. W swoim dorobku ma również m.in. Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” i japońską nagrodę Kyoto.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Debiutował w 1955 roku filmem "Pokolenie" o losach warszawskiej młodzieży podczas okupacji hitlerowskiej. Filmy Andrzeja Wajdy są kanonem światowej kinematografii, najbardziej znane to: "Popiół i Diament", "Kanał", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Katyń" czy "Wałęsa".

Jego ostatni film "Powidoki" jest polskim kandydatem do Oscara. Artysta  wielokrotnie nominowany został nagrodzony Oskarem w 2000 roku za całokształt twórczości, a podczas ceremonii powiedział:
"Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć – miłości, wdzięczności i solidarności".

Statuetkę podarował "na wsze czasy" Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest ona eksponowana obok jego wcześniejszych darów: Złotej Palmy z Cannes i Złotego Lwa z Wenecji.

Europejska Polonia uhonorowała wybitną działalność światowej sławy reżysera prestiżową nagrodą Polonicus, którą Andrzej Wajda przyjął podczas Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2013 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wiesław Lewicki

Od lewej, Alexander Zając (Prezydent Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech), Wiesław Lewicki (Prezydent Instytutu Polonicus),Joanna Fabisiak (Posłanka na Sejm RP), Andrzej Wajda (laureat nagrody Polonicus), Tadeusz Pilat (Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Roman Smigielski (Sekretarz Generalny EUWP)

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.