Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydena Andrzeja Dudy, był gościem Klubu Gazety Polskiej w dniu 11.09.16 w Berlinie, uczestniczącego w działalności Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego. Tematem spotkania było: "Polska w obliczu kryzysu Cywilizacji Zachodu”. Nowy Ambasador Polski w Niemczech – Profesor Andrzej Przyłębski zaszczycił nas swoją obecnością.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Ambasador Polski w Niemczech –  Profesor Andrzej Przyłębski oraz jego malżonka  Julia Przyłębska, która od grudnia 2015 roku sprawuje funkcję sędziny w Trybunale Konstytucyjnym.

Profesor Zybertowicz przedstawił analizę rozwoju cywilizacyjnego związanego m.in. z rozwojem technologicznym, niekontrolowanąimigracją, Brexitem, kumulacją kapitalu w rękach niewielkiej grupy osób (na przyklad ok. 50 % majatku kuli ziemskiej jest w posiadaniu 65 osob) etc.     

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy uważa, ze Europa obecnie odrywa się od swojej tradycji i od chrześcijańskich korzeni, jest zbyt otwarta na inne kultury. Pan Profesor stwierdził: "Różne kultury mogą ze sobą współżyć, ale w pewnych proporcjach i w pewnych ramach. Kultury odległe muszą w dłuższym procesie ze sobą współpracować, ucierać się, żeby utworzyć wspólną przestrzeń rozwoju".

W dyskusji, która rozwineła się po wykładzie na plan pierwszy wysuneła się problematyka związana z Trybunalem Konstytucyjnym.  A to właśnie konflikt wokól Trybunalu Konstytucyjnego, będzie prawdopodobnie następnym tematem spotkania, które w najbliższym czasie zorganizuje Niedzielny Klub Dyskusyjny.

Spotkanie z Profesorem Zybertowiczem dowiodło, że takie wykłady/dyskusje są w środowisku Polonii Berlinskiej bardzo potrzebne i chętnie odwiedzane. Klub Gazety Polskiej w Berlinie intensywnie pracuje już nad następnymi spotkaniami, dostosowujac tematy do aktualnej sytuacji w Polsce i na Świecie.

Marek Wasag

https://www.youtube.com/watch?v=dZnASqHWtRw

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.