25-ta rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie jest powodem do świętowania: stosunki między Niemcami a Polską politycznie, społecznie i interpersonalnie są ściśleze sobą powiązane. Wspólne niemiecko-polskiej instytucje, które zainicjowane zostały umową o dobrym sąsiedztwie lub w związku z tym powstałe, jak Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Komisja Rządowa na rzecz współpracy regionalnej i transgranicznej, stworzyły na przestrzeni lat głębokie wzajemne zaufanie. Zakres tego pozytywnego rozwoju jest po prostu wzorowy.

Rocznica jest też okazją do spojrzenia w przyszłość, również debaty o przyszłym kształcie naszych stosunków i oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla wyzwań naszych czasów. Program Jubileuszu jest szeroki i sięga międzypaństwowych formatów dla projektów w zakresie wydarzeń historii społecznej i kultury. Politycznym punktem ciężkości są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe oraz wzajemne wizyty naszych przywódców. Ponadto instytucje polityczne i społeczeństwo obywatelskie zaplanowali wiele dodatkowych aktywności. Ta różnorodność realizowanych projektów pokazuje jak ważne są dziś stosunki obu naszych krajów.

Mając powyższe na uwadze, chcielibyśmy zaprosić wszystkich na wyjątkowy koncert "Missa pro pace", który odbędzie się przy wsparciu miasta Montabaur w dniu 27 sierpnia 2016, t.j. w sobotę, o godz. 17.00 w kościele Brüderkirche zu Montabaur. Chcemy by ta łacińska Ewangelia Pokoju rozpisana na chór, solistów, wokal i kwartet, skomponowana przez Tomasza Glanca, była znakiem na rzecz  dobrych polsko-niemieckich stosunków w naszym regionie, z jednoczesnym odwołaniem się do umacniania pokoju na świecie.

Tomasz Glanc

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.