Przyłącz się do obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności - celebruj święto polskiego języka w swoim środowisku!

Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day) to nowe święto, które pojawiło się w polonijnym kalendarzu w ubiegłym roku. Jego uroczysta proklamacja odbyła się we wrześniu 2015 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Pomysłodawcami i organizatorami dnia polskiego języka są Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji z Warszawy. Inicjatywę wspiera i współfinansuje w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r. Patronem honorowym jest Prof. Jan Miodek.

Święto polskiego języka, obchodzone co roku, w każdy trzeci weekend października ma przypominać nam, Polakom, zamieszkałym poza ojczyzną, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii, Polski i krajów, w których mieszkamy.  Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu.  Jednocześnie wychowujemy pokolenie osób, które dzięki swojej dwujęzyczności staną się w przyszłości najlepszymi, najefektywniejszymi ambasadorami i rzecznikami polskości za granicą.

Pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności odbył się 10 października 2015 roku. Tego dnia w USA oraz na Ukrainie odbyły się wydarzenia celebrujące dwujęzyczność. Zorganizowane spotkania były jedynie przykładowymi, każdy z nas, każda organizacja lub polska szkoła, w swoim środowisku może zorganizować swoje spotkania i opracować swój indywidualny program, celebrujący polski język. A wszystkie atrakcje mają być jedynie pretekstem do tego, byśmy w tym właśnie dniu, znaleźli czas na to, by spotkać się z naszymi rodakami, by porozmawiać o sprawach polskich, i nie tylko – po polsku, byśmy mogli powspominać nasze polskie historie, cieszyć się tym wspólnym czasem, a przez to wszystko w żywy sposób przekazywać najmłodszym pokoleniom dzieci, już urodzonych poza granicami Polski, naszą polskość.

W tym roku drugą edycję Polonijnego Dnia Dwujęzyczności  będziemy celebrować 14 -15 października.  Wydarzenia celebrujące polski język odbędą w 10 miejscach współfinansowanych przez Polski Senat: w Nowym Jorku, Bostonie MA, Chicago, Denver, Clifton NJ, Copiague NY, Mahwah NJ, Toronto, Holandii i Austrii. Do obchodów przyłączyły się również niezależnie środowiska polonijne w Wielkiej Brytanii, z koordynatorem Pracownią Terapeutyczną Alfa i projektem The Future of Education, Polską Szkołą Sobotnią im. Pana Kleksa w Accrington, portalem Polskie Mamy z Manchester, grupą FB Poczytaj mi Mamo Poczytaj mi Tato, Polską Szkołą Społeczną w Carlow, Polską Szkołą IDEA w Athlone, Stowarzyszeniem Polska Nuta w Odessie na Ukrainie, oraz polskimi szkołami na terenie Stanów Zjednoczonych.

Organizatorzy zapraszają Polonię na całym świecie do śledzenia wydarzeń święta polskiego języka oraz organizowania lokalnych wydarzeń w swoim środowisku. 

Jak można celebrować święto polskiego języka? Poprzez zorganizowanie różnego rodzaju spotkań w środowiskach, w których żyjemy: w polskiej szkole, parafii, klubie, bibliotece, jego forma może być dowolna, od polskiego pikniku, festiwalu, poprzez wystawy o Polsce, prezentacje, spotkania czytelnicze, wykłady, przedstawienia, koncerty, wspólne śpiewanie, do indywidualnych spotkań w mniejszym gronie. Nawet jeżeli jesteśmy w pojedynkę, nagrajmy się na telefonie, opowiadając o swoim miejscu zamieszkania i polskich oznakach w lokalnym środowisku. Zachęcamy do przesyłania swoich nagrań na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., autorzy wszystkich przesłanych materiałów otrzymają koszulki Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Dla wszystkich, którzy chcieliby celebrować święto polskiego języka w swoim środowisku, organizatorzy przygotowali specjalną rubrykę na stronie www.PolishBilinguaDay.com a w niej materiały, które mogą być wykorzystane w organizacji lokalnych wydarzeń. Znajdują się tam propozycje wystaw, przedstawień, pokazów, które można wykorzystać, piosenka Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, graficzne materiały do ściągnięcia, jak plakaty, ulotki, zakładki do książek, przypinki, które można wydrukować w lokalnej drukarni.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.PolishBilingualDay.com

Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.