Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie dobiegły końca. Papież Franciszek zakończył właśnie swoją pięciodniową pielgrzymkę zostawiąjąc swoje posłanie wszystkim, których spotkał na swojej drodze.  

Z  najdalszych zakątków świata przybyła do Polski prawie 2 milionowa rzesza mlodzieży, która zwiedzając wszystkie zakątki Polski zjechała w końcu do Krakowa i do Brzegów, by  uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży celebrując spotkania liturgiczne razem z papieżem i towarzyszącemu mu duchowieństwu.  Papież wspaniale komunikował się z młodymi ludźmi, a oni w zamian wykrzykiwali jego imię, jakby był „gwiazdą piłkarskich stadionów”. Młoda Polonia wraz ze swoimi pzyjaciółmi co wieczór wyczekiwała na słowa Papieża Franciszka z ulubionego przez Jana Pawła II okna kurii biskupiej na Franciszkańskiej 3, gdzie zatrzymał się papież.

Papież Franciszek pzyjechał co prawda na spotkanie z młodzieżą,  ale spotkał się też na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu z prezydentem, premierem oraz prezydiami Sejmu i Senatu. Na uroczystych mszach św. byli każdorazowo obecni: hierarchia kościelna, przedstawiciele najwyższych władz oraz senatorowie, posłowie, ministrowie oraz korpus dyplomatyczny. Papież odwiedził w skupieniu „Czarną Madonnę” w Sanktuarium Jasnogórskim w Częstochowie oraz w wymownym milczeniu, głęboko skupiony przeszedł przez nazistowski obóz zagłady w Oświęcimiu.

Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie dla młodych i dla samego Kościoła, zachęcanych przez Franciszka do naśladowania misji Chrystusa. To również klarowne przesłanie do rządzących, którzy powołują się na Ewangelię. Każdego dnia pielgrzymki papież Franciszek wzywał do polityki otwartych granic i troski o chorych i najsłabszych, w tym uchodźców. W czasie niedzielnej mszy "wezwał tłum ludzi do powitania migrantów i przestrzegał przed pokusami konsumpcjonizmu. Młodych pielgrzymów uczył prostych słów na co dzień: proszę, dziękuję, przepraszam, oraz zachęcał by wygodę symbolicznej kanapy zamienili na buty wyczynowe. Małżonków natomiast prosił, by każdy dzień kończył się wzajemnym wybaczaniem. W wysłużonych trzewikach przybywając na kolejne spotkania korzystał z małego VW Golf, a przez Kraków przejechał tramwajem. Ile zostanie nam z tej prostej nauki Franciszka?

Światowe Dni Młodzieży w Polsce były dla papieża Franciszka pierwszą okazją do pielgrzymki do Europy Środkowej. Polskim władzom, gospodarzom lokalnym i kościelnym, a także licznym wolontariuszom tegorocznych ŚDM serdecznie podziękował za perfekcyjną organizację wszystkich uroczystości i wzorowe przygotowanie infrastruktury spotkania. Tuż przed powrotem do Rzymu  zapowiedział, że następne Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku odbędą się w Ameryce Środkowej, w Panamie.

Wieslaw Lewicki

Fotos: PAP/TVP/Onet/Senat

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.