Tuż w przededniu II wojny światowej mniejszości narodowe stanowiły ponad jedną trzecią populacji Polski. W czasie wojny jak również i po wojnie homogenizacja etniczna miała powody polityczne i społeczno-psychologiczne. Narodowości na Wschodzie - Ukraińcy, Białorusini, Litwini – w większości umieli się znaleźć mentalnie w nowych granicach Związku Radzieckiego. Natomiast Żydom, zdziesiątkowanym w Holokauście, zamieszkanie pośród Niemców wydawało się już nie możliwym, z powodu traumatycznych, przeżyć wojennych. Dzisiaj przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych stanowią tylko około 1,5 procent ludności Polski. Po okresie restrykcyjnej polityki mniejszościowej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, demokratyczna Polska po zmianach ustrojowych w 1989 roku zobowiązała się chronić swoje mniejszości narodowe i etniczne. Ogólnie rzecz biorąc, można mówić o pozytywnych zobowiązaniach rozwoju prawodawstwa, ale także coraz bardziej pozytywnego postrzegania mniejszości przez politykę i społeczeństwo. Teraz można było zauważyć odprężoną sytuację, szczególnie w odniesieniu po uznawaniu Niemców na Górnym Śląsku jako mniejszości narodowej w odniesieniu do początkowych obaw z obu stron, nawet jeśli tu i tam były początkowo problemy. Państwo Polskie udostępnia odpowiednie środki finansowe służące celowi zachowanie tożsamości kulturowej i narodowej członkom mniejszości narodowych i etnicznych.

Aktualny rocznik „Polska 2016 - Mniejszości” dotyczy wydarzeń historycznych i bieżących grup mniejszościowych w Polsce, ich struktur i tożsamości. Hans-Jürgen Bömelburg rozważa wkład wielokulturowej Rzeczypospolitej w dziedzictwo narodowe i wnioskuje jej wpływy na bieżącą politykę wobec uchodźców. Autor Jan Sowa rozważa o tym, jak to historyczna spuścizna wielokulturowości i wiary narodowej  została w Polsce zniweczona po 1945 roku. Lech Nijakowski natomiast wyjaśnia sytuację prawną mniejszości, ze względu na rozwój polskiego ustawodawstwa. Następnie znajdujemy informacje, które charakteryzują różne grupy mniejszościowe w Polsce oraz sytuację "polskich mniejszości" (Polonia) w sąsiednich krajach. Termin „Mniejszość” wykracza poza definiowane przez państwo  etniczność i narodowość. Dowodem na to jest kilka tekstów, które, między innymi opisują historię liberalnych ruchów społecznych (Maciej Gdula) oraz sztukę mniejszości w Warszawie (Joanna Erbel). Okładkę  i galerię zdjęć sporządziła Joanna Furgalińska.

Wydawca: Deutsches Polen-Institut, Darmstadt

Bd. 26, Harrassowitz Verlag Wiesbaden 2016, 236 S.,
ISBN 978-3-447-10557-6, 11,90 €, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.