17.06.1991 r., a więc równo 25 lat temu podpisany został Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dokument ten wraz 
z podpisanym rok wcześniej traktatem o potwierdzeniu istniejącej między Polską i Niemcami granicy, stanowi fundament rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy oboma krajami w ostatnim ćwierćwieczu. Umowa reguluje zasady współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej pomiędzy oboma państwami oraz sytuację i prawa mniejszości niemieckiej w Polsce oraz społeczności polskiej w Niemczech.

Na pamiątkę okrągłej rocznicy podpisania Traktatu, 17.06 w Moguncji odbędzie się zorganizowany przez Konsulat Generalny RP w Kolonii, Kancelarię Stanu Nadrenii-Palatynatu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego polsko-niemiecki festyn. W jego trakcie wystąpią artyści z województwa opolskiego - el12 Opole Politechnic Band, Państwowa Szkoła Muzyczna im Fryderyka Chopina w Opolu, Zespół wokalny „Wizja” oraz polonijne zespoły z Niemiec: Polski Zespół Folklorystyczny POLONEZ z Darmstadt oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiak z Griesheim. Imprezę poprowadzi redaktor Elizeusz Plichta z Radia Darmstadt.

Festynowi towarzyszyć będą stoiska z polskimi kulinariami na których, jak zapewniają organizatorzy, w przystępnych cenach nabyć będzie można tradycyjne polskie specjały takie jak kiełbasa, kaszanka, pierogi, bigos. Nie zabraknie również polskiego piwa i nadmoselskiego wina z winiarni prowadzonej przez Polaka, Andrzeja Gresztę. Wokół sceny rozstawione będą namioty wystawiennicze współpracujących ze sobą samorządów z woj. opolskiego i Nadrenii-Palatynatu oraz organizacji polonijnych. Warto w tym kontekście nadmienić, że festyn będzie również okazją do uczczenia 20-tej rocznicy podpisania wspólnego oświadczenia pomiędzy województwem opolskim i krajem związkowym Nadrenii-Palatynatu, które dało podwaliny do bardzo intensywnej współpracy obu regionów.

Rozpoczęcie festynu o godz. 16:00 na dziedzińcu kancelarii kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu w Moguncji, (Staatskanzlei Rheinland-Pfalz, adres Peter-Altmeier-Allee 1, 55116 Mainz, wejście od Deutschhausplatz. 

Przed festynem odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem m.in. sygnatariusza Traktatu, byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Horsta Teltschika specjalnego pełnomocnika rządu RFN ds. negocjacji z Polską oraz ówczesnego wiceszefa urzędu kanclerskiego Helmuta Kohla – wstęp na zaproszenie. Spotkanie otworzą Premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, Konsul Generalny RP
w Kolonii Jan Sobczak oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.