Polska i Niemcy przez ponad tysiąc lat są sąsiadami w Europie. Książka z serii "Niemcy i Polacy" (3SAT / ZDF, emitowany jesienią 2016) udokumentuje wspólną historię ze wszystkimi jej wzlotami i upadkami. Przerażające wydarzenia II wojny światowej kiedy to z niemieckich rąk zginęły miliony chrześcijańskich i żydowskich Polaków położyły się cieniem na wspólnej historii. Minęło już dużo czasu, aby przezwyciężyć to cierpienie.

Dziś Polska i Niemcy są razem członkami Umi Europejskiej i coraz więcej osób z Polski przeniesi się do Niemiec. Przeszłość coraz bardziej przechodzi w niepamięć. Powinniśmy jednak pamiętać wielorakość niemiecko-polskich kontaktów w średniowieczu, przypominać rolę niemiecko-języcznego Gdańska jako ośrodka handlowego w regionie morza Bałtyckiego, miejsce migracji Żydów z państw niemieckich do Polski, pamiętać również o  Sasko-Polskiej Unii oraz o  masowej migracji z Polski do Zagłębia Ruhry w końcu XIX-go wieku.

Książka ta ukazuje krótko i zwięźle związki naszej wspólnej historii, co może być bardzo emocjonujące i dramatyczne. Autorzy są sprawdzonymi specjalistami niemiecko-polskiej i żydowskiej historii dziejów.

Zamówienia: http://www.wbg-verlage.de/shop/de/wbv/deutsche-und-polen

Egzemplarze do rezenzji można zamówić bezpośrednio w wydawnictwie Wissenschaftlichen Buchgesellschaft / Theiss-Verlag ( http://bit.ly/1s4aReN )

 

 

Nowości -Instytutu-Polskiego w Darmstadt::

Dieter Bingen, Hans-Jürgen Bömelburg, Andrzej Klamt, Peter Oliver Loew (Hg.):

Die Deutschen und die Polen. Geschichte einer Nachbarschaft

Darmstadt: Theiss-Verlag 2016, 192 Seiten, zahlreiche Abb. u. Karten

ISBN: 978-3-8062-3295-0

EUR 19,95 (D)

www.deutsches-polen-institut.de     www.facebook.com/deutschespoleninstitut

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.