Papież Franciszek został dziś uhonorowany za wybitną służbę dla Europy międzynarodową Nagrodą Karola Wielkiego. Od niepamiętnych czasów, tzn 1950 roku, Nagrodę Karola Wielkiego wręczano wyłącznie w historycznym ratuszu w Aachen, ale tym razem miejscem uroczystości była Sala Regia w Pałacu Apostolskim w Rzymie. W uroczystości udział wzięli między innymi kanclerz Angela Merkel (CDU), przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. "Papież Franciszek  to wielkie szczęście dla Europy na jej j trudnej drodze", powiedział nadburmistrz Aachen Marcel Philip.

Papież Franciszek dostał Nagrodę Karola od Europejczyków by zachęcać do większej wzajemnej solidarności. Franciszek wezwał do nowego humanizmu i marzy "o Europie, w której migrujący nie jest przestępcą" i "o Europie, która promuje i chroni prawa jednostek, bez uszczerbku dla zobowiązań wobec całej Wspólnoty ". Dalej mówi: "Marzę o Europie, o której nie możemy powiedzieć, że zaangażowanie na rzecz praw człowieka stoi na ostatnim miejscu jej wizji."

Nie było symultanicznego tłumaczenia przemówień. Watykan, a konkretnie Dom Papieski, nie chciał kabiny tłumacza w cudownej Sali Regia, więc Martin Schulz mowił po niemiecku, Juncker po francusku i Donald Tusk po polsku, a goście mogli czytać broszurę z tłumaczeniem tekstu z języka w którym aktualnie przemawiano.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podziękował papieżowi, że nas upomina mówiąc wprost do naszego obywatelskiego sumienia i przywołuje po wielokroć podstawowe wartości dla Europy.

Dla przypomnieia, również polski papież Jan Paweł II otrzymał „nadzwyczajną” Nagrodę Karola Wielkiego w Rzymie w 2004 roku. Oprócz papieża również dwaj inni Polacy  zostali uhonorowani międzynarodową Nagrodą Karola Wielkiego, tj. prof. Władysław Geremek w 1998 roku, oraz  premier Donald Tusk w 2010 roku.

Polonia Viva

 

http://www.karlspreis.de/de/aktuelles/karlspreis-2016

http://www.karlspreis.de/Portals/0/pdf/Karlspreis-2016-Rahmenprogramm-web.pdf

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.