Prezes Zbigniew Kossak von Glówczewski

Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne "Polonica" e.V. działa już od ponad 29 lat. Koncerty, dyskusje, wystawy sztuki, to tylko część ich szerokiej działalności. Celem Towarzystwa Kulturalnego jest zbliżenie do siebie polskiej i niemieckie kultury i sztuki. „Polonica” pragnie, aby słowa "wymiany kulturalnej" i "międzynarodowego porozumienie" zostały wypełnione życiem.

Największą popularność zyskały Rock&Chanson Festiwal "Kolonia-Wrocław-Paryż", wielokulturowy festiwal, na którym artyści z Niemiec, Polski i Francji występują razem na jednej scenie. Wspieranie młodych talentów poprzez organizowany konkursu „Młodych Talentów”, który odbywa się w ramach festiwalu, jest dla Towarzystwa wyjątkowo ważne. Formuła jest zawsze taka sama: startuje po dwóch interpretatorów z Polski, Niemiec i Francji. Na scenie wykonawcy towarzyszy instrumentalista (fortepian, akordeon itp.) lub półplayback. Można wykonać 2 – 3 utwory tak, aby się zmieścić w 10 minutach występu.
Występ młodych piosenkarzy ocenia międzynarodowe Jury, powołane przez organizatorów Festiwalu. W konkursie wręczone zostają trzy nagrody. Dwie pierwsze przyznaje Jury, zaś trzecią publiczność.
Jednak to nie jedyna forma promowania młodych i uzdolnionych artystów. W ramach tzw. jour fixe Polonica organizuje występy, pomagając zaistnieć na scenie, dobrze zapowiadającym się muzykom.

Polonica e.V. od lat współpracuje z „Przeglądem Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu. Towarzystwo funduje i przyznaje 2 nagrody uczestnikom tego konkursu i zaprasza ich do uczestnictwa w Chanson Festiwalu w Kolonii.

Tegoroczny Rock&Chanson Festiwal odbędzie się po raz 24. w dniach 25 i 26 listopada.
Rock&Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż”, jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w całych Niemczech, gdzie młodzi ("Młode Talenty") i doświadczeni artyści z Polski, Niemiec i Francji w ideę Trójkąta Weimarskiego wspólnie występują na jednej scenie i tym samym przyczyniają się do zbliżenia oraz wzmocnienia więzi tych trzech państw.
Pierwszą gwiazdą zaproszoną przez Niemiecko – Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonica” e.V.  nad Ren był Marek Grechuta. Potem w Kolonii gościli m. in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Edyta Geppert, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Renata Przemyk, Kayah, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Zakopower , Raz Dwa Trzy, Kayah, Ute Lemper, Tina Teubner Tim Fischer, Götz Alzmann, Indigo, Balhaus Nuevo. Nierzadko to właśnie w Kolonii na scenie Rock&Chanson Festiwalu rodziły się nowe gwiazdy.

Przez wiele lat Rock&Chanson Festiwal odbywał się w sali Deutschlandfunk w Kolonii.
Wycofanie się Deutschlandfunku ze wspierania projektu, jak i w późniejszym czasie uniemożliwienie organizowanie festiwalu w wymienionej sali wydawało się organizatorom imprezy zamachem na projekt. Jadnak silny zarząd oraz jego mądra polityka uratowały przedsięwzięcie.

Pierwszym przewodniczącym Zarządu Polonici od  sześciu lat jest Zbigniew Kossak von Glowczewski. Ze Towarzystwem związany jest prawie od samego początku. W 1991 roku wstąpił do Polonici, a od dwudziestu lat zasiada w zarządzie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i solidnej pracy zarządu, Rock&Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż” już dawno osiągnął popularność poza granicami Niemiec o czym świadczy obecność przedstawicieli niemieckich i zagranicznych mediów podczas festiwali.  
Również patronaty, które tradycyjnie przejmują m.in. Nadburmistrz Kolonii, Konsul Generalny Francji, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii, TV Polonia i Deutsche Welle podkreślając charakter i ważność Festiwalu.

Monika Moj

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.