W wieku 89 lat zmarł w Niemczech Hans-Dietrich Genscher, szef dyplomacji Niemiec w latach 1974-1992. Genscher odegrał kluczową rolę w procesie zjednoczenia Niemiec. Był orędownikiem porozumienia z Polską.

Genscher urodził się w 1927 roku w Halle. W 1952 roku po ukończeniu studiów prawniczych Genscher uciekł z b. NRD do Niemiec Zachodnich. W Bremie wstąpił do FDP, która w 1969 roku utworzyła wraz z SPD koalicyjny rząd pod kierownictwem kanclerza Willy'ego Brandta. Początkowo Genscher kierował ministerstwem spraw wewnętrznych, a w roku 1974 objął resort spraw zagranicznych w rządzie kanclerza Helmuta Schmidta. W ramach procesów pokojowych Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) w 1975 roku w Helsinkach kształtował w latach 80. politykę odprężenia. Za kluczowe osiągnięcie Genschera jako szefa MSZ uważa się wynegocjowanie przez niego we wrześniu 1989 roku porozumienia, zezwalającego na wyjazd z ambasad w Warszawie, Pradze i Budapeszcie do Niemiec Zachodnich ponad czterech tysięcy NRD-owskich uciekinierów.

Na emeryturze Genscher doradzał ministrom spraw zagranicznych Niemiec: w latach 90. Klausowi Kinkelowi, następnie Guido Westerwelle.

Redakcja Polonia Viva

Quelle: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.