Jako żolnierz Wermachtu Urban Thelen uratował relikwie św. Wojciecha w Gnieźnie. W lipcu 1941 r. metropolita wrocławski kard. Adolf Bertram otrzymał wiadomość o planowanej likwidacji katedry gnieźnieńskiej. Zniszczeniu uległyby relikwie św. Wojciecha, Najświętszy Sakrament  i Hostie. Postanowił błyskawicznie działać ,przekazuje sprawę wikariuszowi generalnemu w Gnieźnie ks. Edwardowi van Blering, informując go o planach likwidacji katedry i zagrożeniu dla relikwi św. Wojciecha. Ks. Edward nie ma pomysłu jak uratować relikwie i kontaktuje się z proboszczem kościoła św. Mikołaja w Inowroclawiu - ks. Paulem Mattauschem.


Po tej rozmowie ks. Paul ma już pewien plan. Dzwoni do zaprzyjaźnionego ,młodego żolnierza  Wermachtu – sierżanta Urbana Thelena. Zna go dobrze i wie ze może na nim polegać. Już nie raz żolnierz wykonał dla Polaków wiele dobrych rzeczy. (Urban Thelen pracowal w Komisji Uzupelnień Wojskowych). Urban Thelen pojawia się natychmiast na plebanii i dowiaduje się, że ma uratować relikwie św. Wojciecha. Zdaje też sobie sprawę z tego że gdyby akcja nie powiodła się , grozi mu kara śmierci lub w najlepszym przypadku oboz koncentracyjny. Wacha się. Jest już po pracy. Nie ma już samochodu. Wówczas ks. Paul mówi mu, że to rozkaz kardynala.


Urban Thelen zakłada mundur i wsiada do pociągu .W Gnieznie czekaja na niego relikwie wlozone do maleńkiej mtrumienki ,ta zas do grewianego pudelka ,a calosc owinienta jest zwykłym papierem pakowym. Wraca do Inowroclawia niemieckim pociagem .W przedziale jest sam .Mimo zachęty nikt do tego przedzialu nie chce się dosiasc ! Jest już godzina policyjna Urban Thelen nie wie ,ze jest pod obserwacja Gestapo.Pozostawia relikwie na plebanii za kotara ,oddzielajacaplebanie od prywatnych pomieszczen księdza. Ks.Paul Matausch jest wzruszony ,wypowiada tez znamienne słowa,A teraz sw.Wojciechu bron się sam.


Wkrotce na plebanie wpada Gestapo.Robi rewizje.Niczego nie znaleźli. Sw.Wojciech obronil się !Pierwotnie chciano zabezpieczyć relikwie na wiezy kościoła ,ale odstąpiono od tego pomysłu ,ponieważ od czasu do czasu wpadali tam snajperzy ,żeby obserwować miasto. Ulokowano je pod posadzka w zakrystii kościoła .Przetrwaly tam do 1948 r.i ponownie wrocily do Gniezna
Urban Thelenpo wojnie wraca do rodzinnego miasta Winden kolo Aachen. Zmarł w wieku 94 lat w Lipcu  2008 r. i pochowyny na cmentarzu w Winden. Urban Thelen był zaprzyjaźniony z Wladyslawem Pisarkiem Prezesem Rodla w Kleve.


Gdzie Urban Thelen był bardzo często gościem honorowych na uroczystosciach  organizowanej przez Polonie w Kleve. Notarialnie wszystkie pamiątki związane z tym wydarzeniem przekazal Wladyslawowi Pisarkowi na stale mieszkającemu w Niemczech, który Autorem i reżyserem tego Filmu jest Andrzej Machnowski -wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Interpress,,Interpress Film ,,,znany reportazysta i autor filmow dokumentalnych. Film powstal dzięki pozyskanym srodkom z Fundacji Wspolpracy Polsko Niemieckiej ,reprezentowanej przez prof.dr.hab.Krzysztofa Miszczaka .

J.Z

Zapraszamy Panstwa do obejrzenia tej nieznanej sensacyjnej histori
ocalenia relikwi sw.Wojciecha ,Patrona Polski w czasie II Wojny Swiatowej
TVP-Historia w pierwszy dzień Wielkanocny  27.03.2016 o godz 16.25

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.