Prezydent Andrzej Duda w drodze na monachijską Konferencję Bezpieczeństwa zaprosił Polonię na spotkanie do Konsulatu Generalnego RP w Monachium. Wraz z nim do Monachium przyleciała także delegacja z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, szefem BBN Pawłem Solochem i ministrem w kancelarii prezydenta Krzysztofem Szczerskim.

W czasie spotkania  prezydent Andrzej Duda podziękował za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym – jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne. Przypomniał, że 17 czerwca minie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii – Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany – mówił prezydent Duda.

Podczas spotkania z Polonią w konsulacie RP w Monachium prezydent Andrzej Duda odznaczył orderami państwowymi kilkanaście osób. Krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Władysława Minkiewicza, Irminę Zembrzuską-Wysocką i Bogdana Żurka. Prezydent wręczył także Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Magdalenie Flechnerowskiej. Złote Krzyże zasługi wręczono Marii Bezuszko, Zofii Hojsak, Jolancie Jackiewicz, Anecie Lewandowskiej, Beacie Modrzelewskiej-Kowalewskiej, Jolancie Sularz, Monice Zielińskiej i Andrzejowi Halembie.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po wizycie w Berlinie w sierpniu 2015 było to już drugie spotkanie prezydenta RP z Polonią niemiecką, a w międzyczasie spotykał się również z Polonią mn w Londynie, Paryżu,  Rzymie, Kijowie, Bukareszcie, Pekinie  i Nowym Jorku.

Redakcja Polonia Viva

foto: M.Czutko

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.