Szanowni Państwo! Pomimo bardzo dużej liczby Polaków i Polonii na terenie Hesji (wg niemieckich danych pod koniec 2014 r. w Hesji mieszkało ponad 73 tysiące osób z wyłącznie polskim obywatelstwem), na lekcje języka polskiego w heskich szkołach państwowych w trzech miejscowościach uczęszcza obecnie niewiele ponad 100 dzieci i młodzieży. W kontaktach z Polonią przedstawiciele Konsulatu wielokrotnie odnotowywali  życzenie, by spróbować podjąć działania zmierzające do poprawy tej sytuacji.

W wyniku intensywnych działań podętych przez polonijne organizacje oświatowe, funkcjonujące na terenie Hesji, oraz staraniem Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, otwiera się szansa na rozszerzenie dostępu do nauki języka polskiego  w  ramach  heskiego  systemu  szkolnictwa (tzw. Herkunftssprachlicher Unterricht).

W trakcie rozmów, przeprowadzonych w grudniu 2015 r., heskie ministerstwo oświaty wyraziło gotowość do zorganizowania dodatkowych lekcji polskiego, w tym dla uczniów od 1 klasy szkoły podstawowej (do tej pory moiliwość mieli uczniowie dopiero od V klasy), pod warunkiem wykazanie względem władz w Hesji rzeczywistego zapotrzebowania na nauk języka polskiego w konkretnych miejscowościach.

Dlatego  zwracam  się dziś  do  wszystkich  Państwa  z  apelem  o  włączenie  się do  akcji #polskiwHesji i wypełnienie zatączonego zgłoszenia dziecka/dzieci na lekcje języka polskiego, jako języka ojczystego,  zgodnie z zatączonym wzorem. Wypełnione zgłoszenia proszę przesyłac w formie elektronicznych skanów do koordynatorów akcji w poszczególnych ośrodkach na terenie Hesji (dane koordynatorów w zatączeniu), a w przypadku ich braku do koordynatorów w najbliiszej miejscowości lub na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem #polskiwHesji. Jesli nie mają Państwo dostępu do skanera, zgłoszenia proszę przesyłać pocztą do Konsulatu Generalnego RP w Kolonii na adres: Im Media Park Sc, 50670 Kolonia, z dopiskiem #polskiwHesji. W razie pytań, wątpliwości, czy też pomystów z Państwa strony dot. inicjatywy rozszerzenia nauczania języka polskiego na terenie Hesji, proszę o  kontakt z kierownikiem referatu polonijnego, wicekonsulem  Andrzejem  Dudzińskim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Będę również zobowiązany jeśli zechcą Państwo rozpowszechnić dalej treść niniejszego listu. Większa liczba zgłoszeń zwiększa szanse, że już od roku szkolnego 2016/2017 otwarte zostaną kolejne miejsca, gdzie dzieci i mtodzież będą mogły uczyć się j języka polskiego.

List otwarty do Polaków i Polonii w Hesji

 /-/ Jan Sobczak
Konsul Generalny RP w Kolonii
Kolonia, dnia 16. grudnia 2015

Im Media Park 5c
50670 Köln

Tel.: +49 221 93 730 213
Fax: +49 221 34 30 89
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.