„CUDZOZIEMKA“  to spektakl skonstruowany na motywach powieści Marii Kuncewiczowej pod tym samym tytułem. To opowieść o: spontanicznym odczuwaniu świata; nadziei; emigracji; miłości; mozolnej nauce gry na skrzypcach; nastoletniej namiętności, która przyniosła zawód miłosny; zemście i wymyśleniu swojego wizerunku na pokaz; flustracji; niespełnionych artystycznych ambicjach; psychicznym wyniszczaniu siebie i wszystkich członków rodziny. Nieumiejętność odnalezienia się w Polsce, która choć powinna być ojczyzną została dla niej zimna, zamknięta i obca; tęsknota za rodzinnym Taganrogiem; torturowanie siebie samej wymyślonym życiem i ambicjami.

Monodram „Cudzoziemka" jest jak życie: są w nim wątki wzruszające, komiczne, dramatyczne i do łez zabawne a temat spektaklu dotyczy nas wszystkich, czyli tych, którzy z powodów od siebie zależnych albo i nie, żyją poza granicami Polski. To jeden z najpiękniejszych i najwnikliwszych portretów kobiety w polskiej literaturze. To także w mniejszym lub większym stopniu portret nas samych. To temat, który jest aktualnym cichym krzykiem Europy wypowiedziany pięknym literackim językiem autorstwa wybitnej polskiej pisarki Marii Kuncewiczowej.

Ostateczna wersja spektaklu to moja reżyseria, jednak Iwona Jera i praca z nią była dla mnie dużą inspiracją. Obydwie jesteśmy „Cudzoziemkami“. Ja z okolic Düsseldorfu, Iwona z Berlina. 

Wiemy doskonale czym smakuje tęsknota za Polską, czym smakuje złość na nią. Obydwie doznałyśmy niejednego upokorzenia z powodu różnic mentalności czy początkowo nieumiejętności wysłowienia się po niemiecku. Obydwie tropiłyśmy ślady obcości w nas samych.

Premiera odbyła się 5.12.2014 roku w Instytucie Polskim w Düsseldorfie w języku niemieckim, ale w Polsce gram po polsku. 

Myślę, że „Cudzoziemka“ jest bardzo ważnym głosem ze sceny, który opowiada o indywidualnym przypadku dziewczyny- kobiety - uciekinierki - emigrantki - imigrantki, która całe życie zmagając się ze swoją obcością, poczuciem wykluczenia, zaniżoną samooceną walczy o swoje miejsce i swój głos w pędzącym życiu na przekór uciekającemu czasowi.

Zapraszam na spektakl w nowo otwartym teatrze kameralnym

Theater „G“ w patio przy Restauracji Gdańskiej Altmarkt 3 Oberhausen 

w niedzielę 24. stycznia o godz.17

Spektakl trwa ok 60 min. Bilety są po 10 Euro do nabycia w Gdańskiej lub przed spektaklem.

Rezerwacji można dokonywać u mnie pod tel 01723547783 

Joanna Stanecka

www.joanna-stanecka.eu  

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.