W środę 18 listopada 2015 roku z okazji 50. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich jednocześnie we Wrocławiu i w Berlinie została otwarta wystawa „Pojednanie Versöhnung in Progress. Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

Podczas uroczystego otwarcia wystawy w Ratuszu Wrocławia, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent podkreślił znaczenie obchodów tej ważnej w stosunkach polsko-niemieckich rocznicy, następnie głos zabrali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, konsul generalna RFN we Wrocławiu Elisabeth Wolbers, przedstawiciel Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec abp Wiktor Skworc, a także przedstawiciele głównych instytucji sponsorujących wystawę, dyrektor, członek Zarządu FWPN prof. Krzysztof Miszczak (wystąpienie prof. Miszczaka niżej) oraz dr Rafał Rogulski z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

W Berlinie w Kronprinzenplais podczas uroczystości otwarcia wystawy wystąpili: Peter Weiß, poseł do Bundestagu i przewodniczący zarządu Maximilian-Kolbe-Stiftung, prof. Monika Grütters, posłanka do Bundestagu, minister państwowy ds. kultury i mediów, dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech oraz sekretarz stanu David Gill, szef Urzędu Prezydenta Federalnego (Bundespräsidialamt). W imieniu organizatorów w tematykę wystawy wprowadził zebranych abp Ludwig Schick, przewodniczący Rady Maximilian-Kolbe-Stiftung. Ze strony FWPN obecni byli współprzewodniczący Rady Fundacji Markus Meckel i dyrektor – członek Zarządu Cornelius Ochmann.

Wystawa zapoczątkowuje obchody tej rocznicy, na które złożą się w 2015 i 2016 roku konferencje naukowe, dyskusje i prezentacje filmów w Polsce, w Niemczech i w Brukseli. Obchody te wpisują się także w wydarzenia związane z przypadającą w 2016 roku 25 rocznicą podpisania polsko-niemieckiego traktatu o przyjaznej współpracy i dobrym sąsiedztwie, który był ukoronowaniem trudnej drogi do polsko-niemieckiego pojednania, zapoczątkowanej inicjatywą polskich biskupów, na czele z autorem listu biskupów ówczesnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, późniejszym kardynałem, Bolesławem Kominkiem. Wystawa przybliżająca zwłaszcza publiczności niemieckiej najnowszą historię stosunków polsko-niemieckich i polsko-niemieckiego dialogu zmierzającego do pojednania uzyskała wsparcie FWPN, która w 2016 roku będzie obchodzić 25-lecie swego istnienia.

Wystawa „Pojednanie. Versöhnung in Progress” opowiada o tych Polakach i Niemcach, którzy wychodząc z przesłanek chrześcijańskich wykazali się odwagą i wizjonerstwem aby przełamać „fatalizm wrogości” między obu narodami. To ci ludzie doprowadzili do powojennego „cudu pojednania” po blisko dwustu latach polsko-niemieckich zmagań, które swoje apogeum osiągnęły w czasie II wojny światowej.

Wystawę w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu można zwiedzać od 18 listopada 2015 r. do 17 stycznia 2016 roku. Wystawę w Kronprinzenpalais przy Unter den Linden 3 w Berlinie można zwiedzać od 18 listopada do 16 grudnia 2015 r.

Organizatorzy: Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu, Maximilian-Kolbe- Stiftung Bonn

Więcej informacji: www.1965-2015.eu, maximilian-kolbe-stiftung.de

Quelle: www.fwpn.org

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.