Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina. Jesienny Festyn polonijny Wesoła Łąka.
W niedzielę (13.09.2015)  łąka pomiędzy Lübars a Blankenfelde w Berlinie, zamieniła się w miniaturowe polskie miasteczko. Podczas całodniowego festynu ze wszystkich stron rozbrzmiewała polska muzyka, a w powietrzu unosił się zapach polskich pierogów i bigosu.

Polacy w Berlinie to nieobojętni dla nas ludzie- podkreślał obecny na Festynie Burmistrz Reinickendorf’u Frank Balzer. To nasi przyjaciele, którzy od lat budują dialog polsko-niemiecki. Burmistrz odwiedził polski festyn w towarzystwie między innymi polityka partii CDU Burkard’a Dregger. Spędzili wspólnie czas, uczestnicząc aktywnie w przygotowanych atrakcjach.Było w czym wybierać. Liczne stoiska sprzedażowe i gastronomiczne, o które zadbali Polacy na stale mieszkający w Berlinie cieszyły się dużym powodzeniem. Można było spróbować polskich specjałów, przygotowanych wyjątkowo na tą okoliczność. Organizatorzy pomyśleli także o obecnych, licznie zgromadzonych dzieciach, które przybyły na festyn w towarzystwie swoich niemieckojęzycznych kolegów i koleżanek. Akademia Cyrkowa ze Szczecina (Zirkusakademie) przygotowała w tym dniu moc atrakcji, a jedną z nich było artystyczne- malowanie twarzy dzieciom. Popularne, jak co roku okazały się Warsztaty Latawcowe (Drachenwettbewerb), które w całej swojej okazałości były pięknym spektaklem na błękitnym w tym dniu niebie.
    
Dzieci mogły uczestniczyć w Konkursie wiedzy o Berlinie i Warszawie (Geografie Wettbewerb Berlin und Warschau), grać w Tenisa Stołowego, a także brać udział w licznych zabawach sprawnościowych. Równolegle zaplanowane zostały zajęcia plastyczne i warsztaty graffiti (Graffiti Werkstatt). Te ostatnie cieszyły się dużym powodzeniem zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Polski Festyn Wesoła Łąka stanowi wspaniałą okazję do spotkania się w towarzystwie Rodaków, stwarza okazję do rozmowy i wymiany doświadczeń. Jest momentem integrującym lokalną społeczność, a także ugruntowującym Polonię na mapie stolicy Niemiec. Tegoroczna edycja zgromadziła około 1200 uczestników. Organizatorem festynu była Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie, której przewodniczy Ferdynand Domaradzki oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie. Zabawa została współfinansowana ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!


 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.