Trochę historii. Pierwszy festiwal pod nazwą "Polsko - Niemieckie Spotkania Kulturalne Dzieci i Młodzieży" odbył się w 1994 roku. W 1995 roku festiwal otrzymał nazwę "Razem we Wspólnej Europie" i został włączony do uroczystych obchodów "Roku Polskiego w Bawarii", organizowanych przez Ministerstwo Kultury w Warszawie i Konsulat Generalny w Monachium przy współpracy Rządu Bawarii.

Koncerty galowe uroczyście otworzyli: Alina Grabowska - redaktorka Radia Wolna Europa w Monachium i prof. Andrzej Stelmachowski - przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. Szczególną sympatią publiczności cieszyły się występy Maluchów z monachijskiej grupy "Polonia" i zespołu wokalnego "Chochliki", reprezentującego Telewizję Polonia.

W 1997 roku za scenie wyróżniały się 11- letnia wokalistka Alicja Bachleda Curuś z Krakowa, późniejsza Zosia w filmie "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy i legendarny zespół wokalno-taneczny "Gawęda" z Warszawy.

Pięciolecie festiwalu świętowano w monachijskim Gasteigu a zaszczyciła go swoją obecnością Barbara Kolago, autorka programów telewizyjnych: "Na polska nutę", "Szkoła na wesoło" i "Polskie ABC". Publiczność zachwycił występ zespołu muzyki średniowiecznej "Pressus" z Gdyni, nagrodzonego Złotą Harfą na konkursie "Schola Cantorium". Festiwalowe koncerty kilkakrotnie emitowała na swojej antenie Telewizja Polonia.

W 2000 i 2001 roku podziwiano między innymi: Ewelinę Saszenko z Litwy - późniejszą finalistkę Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie, Melanię Kopp - reprezentantkę Kadry Narodowej Niemiec w gimnastyce artystycznej i tancerzy z Taufkirchen, wielokrotnych mistrzów Niemiec i Europy w tańcu sportowym.

Gościem specjalnym festiwalu w 2002 roku był wybitny polsko-niemiecki muzyk jazzowy - Leszek Zadlo. Na scenie prezentowały się między innymi: laureatki "Festiwalu Piosenki" przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium - Ania Szmigiel i Agnieszka Wczasek.

Na festiwalach w 2003 i 2004 roku wystąpili między innymi: laureaci telewizyjnej "Szansy na Sukces" i polscy finaliści konkursu "Eurowizji dla Dzieci" w Kopenhadze. Gwiazdami koncertów galowych były świetnie zapowiadające się młode wokalistki: Marina Luczenko i Monika Malec, obecnie aktorka Teatru Muzycznego we Wrocławiu

W trakcie koncertów w 2005 roku podziwiano talent Marty Florek, późniejszej finalistki programu "The Voice of Poland", której głos można usłyszeć w filmie "Syberiada Polska". Szczególnie serdecznie oklaskiwano występy zespołów tanecznych: "Kwiaty Polskie" ze Szwecji i "Hinterskirchen" z Bawarii.

W 2006 roku festiwalową scenę zdominowali tancerze polonijnego zespołu "Orlęta" z Londynu i "Pamp - Spoko" z Zielonej Góry - kierowanego przez choreografa programu " You Can Dance".

W 2007 roku koncert galowy uroczyście otworzył prof. Władysław Bartoszewski - Sekretarz Stanu w kancelarii Rady Ministrów, laureat Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN. Na koncercie galowym publiczność zachwyciła bajkowa choreografia zespołu "Słońce" z Barlinka i bawarski Schuhplattler w wykonaniu grupy "Pauluszell".

Gościem specjalnym festiwalu w 2008 roku był wybitny niemiecki muzyk i kompozytor - Rolf Zuckowski. Artysta posiadający na swoim koncie ponad 60 złotych i platynowych płyt zaprosił do wspólnego występu wszystkie dzieci, zarówno te z sceny jak i te z widowni.

Gwiazdą listopadowej "Kuźni Talentów" współorganizowanej z Polska Radą w Niemczech była Grażyna Łobaszewska.

W 2009 roku festiwalową widownię zachwycili między innymi niemieccy tancerze ze Studia Ammersee i Międzynarodowej Szkoły Baletowej w Bonn.

Drugą część festiwalu zaszczycił swoim udziałem Peter Maffay - popularny niemiecki piosenkarz i kompozytor, twórca znanej wszystkim dzieciom "Tabalugi". Na koncercie galowym kompozytor został odznaczony Orderem Uśmiechu, największą nagrodą przyznawaną dorosłym przez dzieci.

W koncercie wzięła także udział córka barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego - Patrycja Kaczmarska.

W 2010 roku na festiwalowej scenie zmierzyli się niemieccy i polscy mistrzowie hip- hoppu z "Tiger Dance Company" w Monachium i Fabryki Tańca "Idol" w Radomiu.

Na "Kuźni Talentów" wyróżniały się młode wokalistki: Małgorzata Główka z Kielc i Agnieszka Pszczola z Brukseli. Gościem specjalnym koncertu galowego była Agnieszka Hekiert, polsko-niemiecka wokalistka jazzowa, vocal coach programów telewizyjnych: "X-Factor", "Mam Talent", "Fabryka Gwiazd", "Twoja twarz brzmi znajomo".

Niespodzianką festiwalu w 2011 roku był koncert polsko - niemieckiego wokalisty Thomasa Godoja, zwycięzcy programu telewizji RTL "Deutschland sucht den Superstar". Na jesiennej "Kuźni Talentów" ogromnymi brawami nagrodzono młodego wirtuoza skrzypiec - Olivera Szykulskiego z Würzburga.

Festiwal w 2012 roku rozpoczęła dekoracja Złotym Krzyżem Zasługi Hartmuta Tanskiego, członka prezydium Stowarzyszenia Festring München e.V. Złoty Krzyż Zasługi został przyznany przez Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego na wniosek Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Polonia e.V. w Monachium.

Festiwalową widownię wzruszył występ polsko - niemieckiego duetu wokalnego: Hani Markiewicz z Legnicy i Jana Niedringhaus z Monachium.

Gwiazdą "Kuźni Talentów" była Lidia Bednarz - polonijna wokalistka i instruktorka śpiewu, wokalistka formacji "Abba Review"

W 2013 roku gośćmi specjalnymi festiwalu byli: Olga Kalicka, młoda aktorka znana z serialu "Rodzinka pl." i Michał Szpak - finalista programu X Factor, znany z oryginalnego i kontrowersyjnego wizerunku scenicznego.

Gwiazdą festiwalu w 2014 roku był Michał Kaczmarek - laureat prestiżowych festiwali wokalnych m. innymi Czesława Niemena i Andrzeja Zauchy, ostatnio występujący w duecie z Krystyną Prońko.

Na "Kuźni Talentów" organizowanej z okazji 10 - lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wystąpiły młode talenty z Polski, Niemiec, Austrii, Litwy, Francji i Łotwy.

Gościem specjalnym koncertu galowego była wybitna wokalistka jazzowa - Agnieszka Hekiert.

W dotychczasowych edycjach festiwalu "Razem we Wspólnej Europie" wzięło udział ponad pięć tysięcy uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów Europy. Podczas wspólnych spotkań, koncertów, warsztatów i wycieczek w najpiękniejsze zakątki Bawarii, młodzież miała okazje do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i promocji dorobku własnego artystycznego.

Od 10 lat, w ramach festiwalu organizowany jest Polsko-Niemiecki Konkurs Piosenki, w trakcie którego młodzi wokaliści z terenu Niemiec prezentują piosenki w języku polskim a wokaliści z terenu Polski śpiewają po niemiecku. Skład Komisji Jurorów stanowią wybitni polscy i niemieccy muzycy, kompozytorzy i pedagodzy śpiewu.

Nagrody Grand Prix konkursu otrzymali dotychczas: Julia Piątek z Iserholn, Antonia Holewik z Wiednia, Lidia Bednarz z Kolonii, Vanessa Rojek z Dortmundu, Lilianne Wolf z Osnabrück, Karolina Słabińska z Suwałk, Zofia Sydor z Krakowa, grupa "Beciaki" z Suwałk oraz duet wokalny: Hanna Markiewicz z Legnicy i Jan Niedringhaus z Monachium,

Festiwalowe koncerty zaszczycili honorowym patronatem: Gesine Schwan - pełnomocnik rządu niemieckiego d.s. współpracy z Polską, Cornelia Pieper - wiceminister Spraw Zagranicznych koordynujący współpracę z Polską, Edith von Welser Ude - Małżonka Burmistrza Monachium, Barbara Stamm - Wiceprzewodnicząca Parlamentu Bawarii, Wanda Oleksy - Małżonka Konsula Generalnego RP w Monachium, prof. Andrzej Stelmachowski - przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" , Christian Ude - Burmistrz Monachium, Maciej Płażyński - poseł na Sejm, przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu i Konsulat Generalny RP w Monachium. Patronat honorowy nad dwudziestym, jubileuszowym festiwalem organizowanym w 2015 roku objął Burmistrz Monachium - Dieter Reiter.

Festiwal "Razem we Wspólnej Europie" może być realizowany dzięki wieloletniemu wsparciu Pełnomocnika Rządu Niemieckiego d.s Kultury i Mediów, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie, Kancelarii Kraju Związkowego Bawarii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie a także dzięki wieloletniej pasji i społecznemu zaangażowaniu polonijnych pasjonatów.

Dziękujemy!

 

dr Elżbieta Zawadzka

pomysłodawca, kierownik artystyczny i organizacyjny festiwalu

Kawaler Orderu Uśmiechu

Stowarzyszenie Kultury Polonia e.V.

Monachium

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.