„Polacy w Berlinie. Od emigranta do transmigranta“ - spotkanie z panią Agnieszką Szczepaniak-Kroll z Ośrodka Etnologii i Antropologii Współczesności Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (PAN).

23.09.2015, godz. 10:00 - Zukunftswerkstatt-Heinersdorf/Alte Apotkeke, Romain-Rolland-Straße 112, 13089 Berlin

Berlin do kilku stuleci stanowi cel migracji Polaków. Szczególnie wielu z nich napłynęło do miasta w latach 80. i 90. XX w. Była to wówczas najbliższa geograficznie „zachodnia” metropolia. Migranci z tego okresu nie wyobrażali sobie nawet, że w niedalekiej przyszłości będą mogli swobodnie podróżować do Polski, mieszkając w Niemczech współdecydować o rozgrywających się w ojczyźnie wydarzeniach politycznych, korzystać z rodzimej kultury. Trudne warunki życia w kraju i stawiane przez władze PRL bariery związane z przekraczaniem granicy, powodowały, że wówczas na ogół wyjeżdżano do RFN na stałe.

Emigrowano w pełnym tego słowa znaczeniu, decydując się na znaczne ograniczenie kontaktów z Polską. Po przybyciu migranci koncentrowali się na ułożeniu sobie życia w nowym społeczeństwie w procesie adaptacji i integracji, jednocześnie starając się nie utracić własnej kultury i tożsamości.

Dziś wielu z nich, dzięki temu kapitałowi, na nowo „przerzuca mosty” do Polski, starając się tak funkcjonować, by jak najwięcej czerpać z obydwu kultur.Tego rodzaju migranci sytuują się w tzw. ponadnarodowej przestrzeni społecznej, rozciągającej się ponad granicami, dlatego nazywa się ich transmigrantami, a nie jak niegdyś emigrantami. 

W czasie spotkania omówione zostaną sfery życia migrantów, w których przejawia się ich transnacjonalizacja.

A jaką wiedzę bądź jakie doświadczenia i spokrzenia wniosą na tym spotkaniu nasi Goście?
Zapraszamy do wspólnej rozmowy!

Termin:           23.09.2015, godz. 10:00
Miejsce:          Zukunftswerkstatt-Heinersdorf/Alte Apotkeke, Romain-Rolland-Straße 112, 13089 Berlin

Prosimy o zgłoszeniaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tel.: 016099680059
oraz o dobrowolny „grosik”.

Serdecznie zapraszamy!
www.sprachcafe-polnisch.jimdo.com

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.