Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Ambasadzie RP w Berlinie . Foto PAP

W trakcie swojej pierwszej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Joachimem Gauckiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W drugiej części jednodniowej wizyty w stolicy Niemiec para prezydencka spotkała się również z przedstawicielami Polonii w Ambasadzie RP w Berlinie.

"Zależy mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego" – powiedział w Berlinie podczas spotkania z Polonią prezydent Andrzej Duda. Prezydent dziękował polskim nauczycielom języka polskiego za pracę w Niemczech i zapowiedział propozycje dotyczące zmiany statusu nauczycieli za granicą na status, jaki mają nauczyciele pracujący w kraju.

Prezydent wspomniał też o biurze dla Polonii przy swojej Kancelarii i podkreślił " Chciałbym, by to biuro z państwem współpracowało, bo są ważne sprawy, które musimy prowadzić. Dziękuję, że na co dzień, tutaj, w Niemczech, stoicie na straży prawdy historycznej, stoicie na straży interesu RP i Polaków".

Prezydent mówił też o polskim Rodle i symbolach polskości. W swoim wystąpieniu do Polonii zauważył, że prawda historyczna i interesy Polski są często naruszane. Dlatego prezydent potępił  kłamstwa mówiące o polskich obozach śmierci: " Możemy być dumni z naszej historii, bo to jest piękna historia. My nie mamy się czego wstydzić. Nie pozwolimy, by nas obrażano przekłamując historię. Dziękuję wszystkim, którzy interweniują, gdy gdziekolwiek na świecie – pojawia się to określenie dotyczące obozów śmierci.

Polonia w Niemczech oczekując na kolejną okrągłą 25-tą rocznicę polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. ciągle liczy na jego pełną realizację. Temat zbliżającej się rocznicy traktatu i obradujący "Okrągły Stół" był poruszony na rozmowach w Berlinie. Na spotkaniu, na które zostało zaproszonych kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk polonijnych, słowa i obietnice prezydenta przyjęto ciepło i z optymizmem.

Wiesław Lewicki

 

Czytaj też irelację z wizyty - Deutsche Welle: Prezydent Duda do Polonii: Stoicie na straży

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.